Dan Poláček,
Magazín
14. 4. 2025 15:20
Optické iluze fascinují lidstvo už staletí tím, jak obratně dokážou oklamat náš mozek. Představujeme vám 15 klasických optických klamů, které odhalují pozoruhodné principy lidského vnímání. Od nemožných objektů přes ambivalentní obrazy až po iluze pohybu a velikosti – všechny tyto vizuální hádanky nám ukazují, že ne vždy můžeme věřit tomu, co vidíme.
Hermannova mřížka
Klasická optická iluze zřejmě objevená Ludimarem Hermannem v roce 1870 (ačkoli první zmínky o ní pocházejí již z roku 1844 od Davida Brewstera) sestává z bílých čar na černém pozadí tvořících mřížku. V průsečících mřížky se objevují šedivé skvrny, které však mizí, jakmile se na konkrétní průsečík přímo zaměříte. Iluze funguje i v opačné barevné kombinaci - černé čáry na bílém pozadí.
Tradiční vysvětlení připisuje tento jev "laterální inhibici v gangliových buňkách sítnice", kdy receptivní pole těchto buněk reagují rozdílně na průsečíky (kde je více světla z více směrů) než na samotné čáry. Moderní výzkumy však toto vysvětlení zpochybňují, neboť při zakřivení čar iluze mizí, přestože mechanismus laterální inhibice by měl zůstat zachován. Klíčovým faktorem pro vznik iluze je pravděpodobně přímočarost čar a také uspořádání mřížky.