Opice terorizují Jávu, porazit je má ozbrojená armáda. V lesích chybí potrava, upozorňují ochránci

Magazín Magazín
8. 8. 2017 15:03
S narůstajícím počtem útoků makaků na staré lidi a děti bojuje indonéský ostrov Jáva. Oblast Boyolali v centrální části musela povolat policii i armádu, aby pomohli se zastrašováním opic. Důvodem, proč se makakové pouští do konfliktů s lidmi, je podle ochránců přírody zánik jejich přirozeného prostředí a nedostatek potravy v lesích.
Makak přijímající banán.
Makak přijímající banán. | Foto: Reuters

Indonésie nasadila na ostrově Jáva ozbrojenou policii a vojáky v boji proti loupeživým opicím. Kromě toho, že kradou jídlo, totiž napadají i starší obyvatelé ostrova a děti.

Makakové se v oblasti Boyolali, severně od města Solo v centrální části Jávy, projevují čím dál směleji v interakcích s lidmi. Policejní náčelník Aries Andhi agentuře Reuters řekl, že opice se začaly do oblasti stahovat před dvěma měsíci. "Když jsme jednu zastřelili, ostatní se nevrátily. Ale teď jsou zpět."

Speciální skupina, která má na starosti hlídkování oblasti, prý bude pokračovat ve střílení opic, pokud to bude nezbytné. Dodal však, že se budou snažit používat také pasti, aby je mohli vracet zpět do lesa. "Dokud neobtěžují vesničany, střílet není nutné," nechal se slyšet Andhi.

Ochránci: Střílení makaků je nepřípustné

Hlídka sestává z místních vesničanů, lokálních policistů, vojáků a členů loveckého uskupení. "Většina napadených vesničanů jsou senioři žijící sami v provizorních domech. Vlastně nemají sousedy, takže když je (opice) napadnou, těžko se dostávají k pomoci," uvedl náčelník.

Při opičích útocích dosud zemřelo 11 lidí, mezi nimi i žák čtvrté třídy, uvedl Heru Sunarko, koordinátor z Agentury na ochranu přírodních zdrojů (Natural Resource Conservation Agency) z centrální Jávy.

Dodal, že důvodem, proč se opice pouští do konfliktů s lidmi, je ničení jejich přirozeného lesního prostředí. Střílení makaků však považuje za nepřípustné.

"Důvodem, proč přepadávají domy a zahrady lidí, je to, že potřebují jídlo. Jejich přirozené prostředí lesů mizí," řekl k tomu Robithotul Huda z mezinárodní společnosti na záchranu zvířat v Indonésii (International Animal Rescue Indonesia).

Ovoce v lesích je navíc během probíhající suché sezóny vzácnější, než bývá během té deštivé. A dodal, že zastrašování zvířat je pouze dočasné. Opice totiž podle něj dokážou vyčíst taktiku lidí: "Prak, paintballové kuličky nebo petardy je mohou vyděsit. Ale opice jsou inteligentní, takže příště budou muset lidé vymyslet něco jiného. Opice zkrátka dokážou vyčíst taktiku."

 

Právě se děje

Další zprávy