Opět krásný modrý Dunaj? Čistota řeky se zlepšila

12. 9. 2008 11:14
Nová studie konstatuje výrazný posun od roku 2001
Také Slovensko zastihly povodně, ale zatímco některé oblasti musely být evakuovány, na rozvodněný Dunaj v centru Bratislavy se v rámci víkendové procházky během prosluněného dne přišlo podívat tisíce lidí...
Také Slovensko zastihly povodně, ale zatímco některé oblasti musely být evakuovány, na rozvodněný Dunaj v centru Bratislavy se v rámci víkendové procházky během prosluněného dne přišlo podívat tisíce lidí... | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Bukurešť- Slavný valčík Johanna Strausse Na krásném modrém Dunaji vyzníval v posledních desetiletích spíše jako hořká parodie - vzhledem k tomu, v jakém ekologickém stavu se druhá nejdelší evropská řeka (po ruské Volze) nacházela.

Mezinárodní výbor na ochranu Dunaje ve své první rozsáhlé zprávě před sedmi lety konstatoval, že pokud země na toku řeky nezačnou spolupracovat na jejím vyčištění, Dunaj se stane synonymem pro nezvratnou ekologickou katastrofu.

Nastal obrat

Ve čtvrtek vydaná nová analýza výboru s potěšením konstatuje, že nastal bod obratu. Na řadě míst 2 850 kilometrů dlouhého toku Dunaje nastalo zlepšení. Existují kvalitnější čističky vody a do řeky se vypouští méně chemikálií a průmyslového odpadu. 

"Spolupráce mezi státy, kterými protéká Dunaj, přináší pozitivní výsledky. Řeka i její přítoky jsou čistší. Ale stále je ještě třeba mnoho udělat," konstatuje se v dokumentu.

Dále čtěte
Autor fotografie: Pavel Baroch

Dále čtěte

  

Kterými státy protéká Dunaj:

  • Německo
  • Rakousko
  • Maďarsko
  • Slovensko
  • Srbsko
  • Chorvatsko
  • Rumunsko
  • Bulharsko
  • Moldavsko
  • Ukrajina

"Lidé se mohou koupat bez obav na více místech Dunaje než dříve, ale stále ne všude. Jíst ryby z Dunaje je na více místech zdravotně nezávadné, ale někde je třeba dalších testů," pokračuje analýza.

Stále velmi silně znečištěná je voda u velkých měst. To se týká především Bělehradu a Bukurešti.

"Ve Vídni sice při koupání nezahynete ani neonemocníte, ale ani tam nelze plavání příliš doporučit," uvádí Mezinárodní výbor na ochranu Dunaje.

Kontroverzní moldavský terminál 

Loni se o velké znečištění postarala srbská ropná společnost NIS, které unikla do řeky ropná skvrna o délce 140 kilometrů. Rumunská a bulharská vláda žádaly od Srbska finanční kompenzaci.

Někteří ekologičtí aktivisté nejsou nadšeni dostavbou a otevřením ropného terminálu Giurgiulesti v Moldavsku. Tamní vláda ale tvrdí, že přístav potřebuje pro lepší zásobování ropou, kterou dosud musela dovážet pouze vlakem z Ruska a Rumunska. 

Rumunská vláda zvažuje, že v rámci záchrany vzácného ekosystému v deltě Dunaje u Černého moře zakáže nebo alespoň výrazně omezí komerční rybolov.

Právě Rumunsko bylo největším znečišťovatelem Dunaje v sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Tamní komunistický diktátor Nicoale Ceaušesku byl pověstný naprostou netečností k ochraně životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy