Olga Tokarczuková

Finalisty Dublinské literární ceny jsou Tokarczuková či Édouard Louis

Mezi deseti finalisty Dublinské literární ceny jsou polská spisovatelka Olga Tokarczuková nebo Francouz Édouard Louis. Čech Jaroslav Kalfař byl se svým anglicky psaným románem Kosmonaut z Čech v širších nominacích, do užšího výběru se ale nedostal. Vítěze, jenž se s překladatelem rozdělí o šek na 100 tisíc eur, v přepočtu 2,6 milionu korun, porota oznámí 22. října.

Dalšími nominovanými jsou Angličanka Pat Barkerová, severoirská rodačka Anna Burnsová za prózu Mlékař, která brzy vyjde v češtině, íránsko-francouzská prozačiak Négar Djavadi s knihou Disoriental nebo Kanaďanka Esi Edugyan za román Washington Black. Seznam nominovaných uzavírají Američané Tayari Jonesová, Sigrid Nunezová a Tommy Orange plus indická prozaička Anuradha Royová. 

Tokarczuková je nominovaná za překlad románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, Édouard Louis za Dějiny násilí, Pat Barkerová za prózu A dívky mlčely. Všechny tři tituly již vyšly v češtině.

Ocenění od roku 1996 uděluje dublinská radnice. Nominace navrhují veřejné knihovny z celého světa včetně těch českých. Letos se sešlo 156 návrhů. Loni zvítězila Američanka Emily Ruskovichová s knihou Idaho.

Zdroj: ČTK

Na veletrh Svět knihy přijede autor Zaklínače Sapkowski, Tokarczuková nedorazí

Po 12 letech se na pražský veletrh Svět knihy vrátí polský spisovatel Andrzej Sapkowski, autor fantasy Zaklínač, podle níž vznikly videohry a nejnověji seriál Netflixu. Jeho výkonný producent a tvůrce animovaných filmů Tomasz Bagiński přijede do Prahy se Sapkowskim. Naopak pořadateli dříve oznámená držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková nedorazí. Z Polska, které je letos hlavním hostem veletrhu, dále přicestují novinář Mariusz Szczygieł, sedmaosmdesátiletý prozaik Wiesław Myśliwski nebo třiapadesátiletý Marek Cichocki. A do polské části programu bude zahrnuto i vystoupení britského reportéra Jacka Fairweathera, který získal prestižní cenu Costa Award za zpracování příběhu Witolda Pileckého, dobrovolného vězně z tábora Auschwitz. Veletrh na pražském Výstavišti potrvá od 14. do 17. května.

Máte s sebou knihu Tokarczukové? Svezeme vás zdarma, slibuje dopravní podnik

Dopravní podnik v polské Vratislavi o víkendu zdarma sveze každého, kdo s sebou bude mít knihu nebo elektronickou knihu čerstvé laureátky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové. "Chceme se o radost z jejího ocenění podělit se všemi občany," vysvětluje radnice města, jehož je Tokarczuková odnedávna čestnou občankou. Tokarczuková střídavě žije ve Vratislavi, která má okolo 650 tisíc obyvatel, a v obci Krajanów nedaleko českých hranic.

Zdroj: AFP