Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Okna pro jakoukoliv zimu

komerční článek
17. 1. 2017 9:38
Několik mírných zim vás možná utvrdilo v názoru, že výměna starých dosluhující oken je zbytečná. Letošní leden se ale ohlásil mrazy, které naplno pocítily nejenom hory, ale i nížiny. Pokud uvažujete o tom, že se do výměny oken přece jen pustíte, měli byste vědět pár tipů jak na výběr nových oken.
Foto: Komerční sdělení

Jaká okna jsou nejlepší?

Taková, která splní vaše očekávání a která nebudete muset v budoucnu „řešit“, s výjimkou doporučené údržby. Uvědomit si, co od nových oken potřebujete, by měl být první krok. Ve hře je útlum zvuku, bezpečnost dětí nebo ochrana před zloději. Vyplatí se promyslet i požadavky na doplňky a stínění. Je dobré také dopředu vědět, jakou údržbu budou okna vyžadovat.

Volba materiálu je otázkou spíše osobních preferencí, protože každý materiál má své výhody i nevýhody. „Plastová okna i okna ze dřeva, hliníku nebo stále žádanější dřevohliníková okna mají zcela srovnatelné vlastnosti,“ říká Ing. P. Holý obchodní ředitel OTHERM okna. Při výběru oken byste měli řešit nejen typ profilu rámů a křídel, ale také parametry izolačního zasklení, které má na užitné vlastnosti oken zásadní vliv.

TIP: Lepší ochranu před zimou i útlum zvuku mají okna se středovým systémem těsnění, konkrétně u plastových oken jde o okna se třemi těsněními, samozřejmě v kombinaci s odpovídajícím zasklením.

Foto: Komerční sdělení

Jak vyzrát nad vlhkostí

Tradují se různé mýty o tom, že „plastová okna nedýchají“, ve skutečnosti se ale lidé rádi zbaví starých dřevěných oken, která „dýchala“ - tedy protahovala. Když udeří mrazy, jsou nedostatky takových oken cítit nejenom na těle, ale hlavně v peněžence. Ať už si pořídíte jakákoliv moderní okna, platí, že byste se měli naučit správně větrat, používat odsavače par a myslet na to, že z bytu musíte dostat přebytečnou vlhkost. Proto jsou novostavby často osazovány rekuperačními systémy, které chrání teplo a odvádí vlhkost.

TIP: V zimě větrejte krátce a intenzivně – rychle se vymění vzduch, klesne vlhkost, ale neprochladí se stěny a vybavení pokoje. Takto i nejvíce ušetříte za teplo.

Nepodceňte montáž

Vybourat staré okno a namontovat nové se vyplatí nechat na odpornících. „Nejde o to jen okno osadit, ale musí být správně parotěsně ošetřena i připojovací spára. Špatná montáž nenávratně znehodnotí i ta nejkvalitnější okna,“ vysvětluje Ing. P. Holý z OTHERMU.

TIP: Okna se dají montovat i v zimě, ale limitující je teplota. Díky speciálním materiálům je montáž možná i při teplotách pod bodem mrazu.

Spolehlivý dodavatel je výhra

Chtějte vědět, kdo vaše nová okna vyrobil, představuje to i větší jistotu do budoucna. „Zákazníci mají možnost navštívit naše výrobní závody v Čechách i na Moravě a podívat se, jak okna vyrábíme,“ upřesňuje Ing. P. Holý a dodává, „od našich obchodních partnerů, kteří okna a dveře OTHERM prodávají, dostávají zákazníci i certifikát původu, při problémech s dodavatelem se mohou obrátit na nás, stačí nám zavolat a jako výrobci přebíráme záruky a servis. Děláme okna poctivě a tak si to můžeme dovolit.“

Okna si pořizujete na desítky let. Nemusí se vyplatit vybírat dodavatele jen podle ceny nebo dokonce podle výše slevy, která neříká nic o kvalitě ani o skutečné hodnotě.

 

Právě se děje

Další zprávy