Seagal, Depardieu nebo Stone. Jak se Putinovi přátelé staví k válce na Ukrajině?

Martin Krepindl Kristýna Pružinová Martin Krepindl, Kristýna Pružinová
22. 3. 2022 11:03
Všichni tři patří k dlouhodobým obdivovatelům ruského prezidenta Vladimira Putina. Řadí ho ke svým blízkým přátelům a jeho politiku veřejně podporují. Po invazi na Ukrajinu však nejprve mlčeli. Posléze ji francouzský herec Gérard Depardieu i americký režisér Oliver Stone odsoudili a označili za chybu. Oproti tomu herec Steven Seagal svůj názor nezměnil a obvinil Západ z jejího vyprovokování.
Americký režisér Oliver Stone a herec Steven Seagal ruského prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě podporují. | Video: Svět podle Putina / Oliver Stone, Reuters

Depardieu ještě na začátku února, kdy napětí mezi Ruskem a Ukrajinou stoupalo, ruského prezidenta podporoval. "Nechte Vladimira být," citoval herce americký deník The New York Times. Po několika dnech od začátku invaze ale otočil a tvrdě ji odsoudil.

Francouzské agentuře AFP 1. března telefonicky sdělil, že "Rusko a Ukrajina byly vždy bratrskými zeměmi". "Jsem proti této bratrovražedné válce. Říkám: Zastavte válčení a vyjednávejte," apeloval herec.

Depardieu je známý svým obdivem vůči autoritářským režimům. Jeho blízkým přítelem je vedle Putina i běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Herec získal v roce 2013 ruské občanství, aby mimo jiné unikl vysokým daním ve své vlasti. Tehdy v dopisu pro ruskou státní televizi uvedl: "Velice miluji vašeho prezidenta Vladimira Putina. A tato láska je vzájemná."

Ukrajinská vláda ho naopak v roce 2015 zařadila na černou listinu ruských umělců, které považuje za "hrozbu pro národní bezpečnost". Své rozhodnutí odůvodnila také tím, že Depardieu zpochybňuje nezávislost Ukrajiny a považuje ji za součást Ruské federace.

Ještě před několika týdny Putina podporoval i další z jeho blízkých umělců ze Západu - americký režisér a scenárista Oliver Stone. V únoru pro americkou rozhlasovou stanici KCRW uvedl, že neexistují "žádné důkazy" k tomu, že by Rusko chtělo na Ukrajinu zaútočit. Spojené státy a NATO jen obvinil z toho, že se již několik let k tomu snaží Ruskou federaci vyprovokovat.

Na začátku března ale na svých sociálních sítích uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu byla "chybou". "I přesto, že mají Spojené státy na svém kontě mnoho útočných válek, to ale neospravedlňuje Putinovu agresi na Ukrajině. Tucet jejich chyb neznamená, že můžete chybovat i vy," uvedl režisér a vyjmenoval přes desítku pochybení, kterých se dle jeho názoru ruské vedení při válce dopustilo.

Ve svém prohlášení ale Stone stále útočil na Západ a obviňoval ho z toho, že Rusko k útoku podnítil. "Ti idioti, kteří od konce studené války v roce 1991 stále pokračovali v provokaci Ruska, se dopustili opravdového zločinu proti lidstvu a budoucnosti," uvedl herec.

Stone je dlouhodobě známý svým odporem vůči americkému establishmentu. V roce 2017 natočil s ruským prezidentem téměř čtyřhodinový dokumentární snímek Svět podle Putina, v němž neskrýval své sympatie k ruskému vládci.

"Mnohé z toho, co bylo řečeno během našeho interview, je pro Západ neznámé, padla tam spousta zajímavých detailů. Putin velmi opatrně volí slova. Málokdy se mi stává, že by se člověk, který mi dá dvacetihodinový rozhovor, ani jednou nezmýlil," citovala režiséra před pěti lety ruská státní agentura RIA Novosti.

Stálá podpora

Steven Seagal, další ze světově známých umělců podporujících Putina, zaujal k válce na Ukrajině vlažný postoj a obvinil Západ z jejího vyprovokování. Pro americkou stanici Fox News uvedl, že se na oba národy dívá jako "na jednu rodinu".

"Skutečně věřím, že jde o vnější entitu, která utrácí obrovské sumy peněz na propagandu, aby mezi nimi vyprovokovala rozpory," uvedl herec. "Modlím se, aby obě země dospěly k pozitivnímu, mírovému řešení, kde spolu budeme moci žít a prosperovat v míru," dodal.

Akční hvězda 90. let v roce 2014 veřejně podpořila ruskou anexi Krymu. Na poloostrově tehdy Seagal koncertoval pod vlajkami Doněcké lidové republiky v tričku s ruským prezidentem. "Putin je můj přítel a rád bych ho považoval za bratra," uvedl před osmi lety Seagal pro agenturu RIA Novosti.

O dva roky později mu Putin udělil ruské občanství. Jak tehdy řekl, přál si ho získat především proto, aby mohl "několik měsíců v roce trávit se svými přáteli v Rusku, s lidmi, kteří jej zde mají rádi".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy