Odstěhovala se, aby mohla zemřít. Den po oslavě narozenin

jaz
8. 10. 2014 7:34
Lékaři diagnostikovali mladé Američance zhoubný nádor na mozku s tím, že jí zbývá zhruba půl roku života. Žena se rozhodla podstoupit eutanazii a bojovat za její legalizaci.
Brittany Maynard
Brittany Maynard | Foto: YouTube

San Francisco – Brittany Maynard byla čerstvě vdanou paní, když ji v lednu tohoto roku začala výrazně pobolívat hlava. O měsíc později jí lékaři diagnostikovali čtvrté stadium glioblastomu, zhoubného nádoru na mozku. Ani následná operace ale nezabránila agresivnímu šíření nádoru.

Do svých devětadvaceti let žila Brittany naplno. Běhala maratony, cestovala po jihovýchodní Asii a vystoupala i na Kilimandžáro. Se stejnou odvahou se postavila k blížící se smrti. Když se dozvěděla, že jí zbývá jen šest měsíců života plných bolesti, rozhodla se, že chce umřít jinak.

Brittany zveřejnila video, kde vysvětluje své rozhodnutí.
Brittany zveřejnila video, kde vysvětluje své rozhodnutí. | Video:

"Glioblastom mě zabíjí a nemám nad tím žádnou kontrolu. Řešila jsem se spoustou odborníků, jaký má být můj konec. Je to hrozný konec, chci zemřít důstojně," řekla Brittany magazínu People.

V Kalifornii ale není povoleno asistované ukončení života, proto se spolu se svou rodinou odstěhovala do Portlandu. Poslední den si naplánovala na 1. listopadu, kdy chce v klidu zemřít ve své ložnici za přítomnosti manžela, své matky, nevlastního otce a kamaráda.

"Chtěla bych oslavit narozeniny svého muže, které spadají na 30. října. Je mi ale hůř, mám větší bolesti a křeče, proto jsem se takto rozhodla," vysvětlila Brittany, proč si zvolila právě toto datum. Přesto o svém naplánovaném konci nemluví jako o sebevraždě. "Chci žít. Přála bych si, aby existoval na moji nemoc lék, jenže neexistuje."

Brittany chce, aby měli všichni možnost volby

Je vyčerpaná, má bolesti a záchvaty, kvůli kterým na několik hodin ztrácí schopnost mluvit. Přesto si uvědomuje, že ne každý Američan má šanci jako ona: rozhodnout se svobodně o svém osudu. Právo na asistovanou sebevraždu totiž mají ve Spojených státech pouze ve státech Washington, Vermont, Nové Mexiko a Oregon. Mnohým ale brání v odstěhování se právě finanční situace.

Proto Brittany v posledních chvílích svého života spolupracuje s neziskovou organizací Compassion & Choices a žádá rozšíření zákonů pro důstojné umírání v celých Spojených státech.

"Právě teď mají tuto volbu k dispozici jen někteří Američané, což je opravdu neetické," říká Brittany Maynard, které zbývají necelé dva měsíce života.

 

Právě se děje

Další zprávy