reklama
 
 

Žena vyhlásila válku odpadům. Přestala vytvářet jakýkoliv odpad, ten je prý pro idioty

5. 12. 2014 8:00
Newyorská bloggerka se rozhodla, že po sobě nebude zanechávat žádný odpad. Nakupuje v second-handu, používá dřevěné nádobí a bambusový zubní kartáček.

New York - Lauren Singerová vystudovala envirometnální studia a celý život se zajímala o problematiku životního prostředí. Když se ale jednoho dne rozhlédla po své domácnosti, zjistila, jaký je ve skutečnosti pokrytec. Přestože se snažila chovat co nejšetrněji k přírodě, byla její lednička plná baleného zboží, PET lahví a v šatních skříních viselo nové oblečení.

Rozhodla se proto pro radikální změnu životního stylu a odpadu vyhlásila "nulovou toleranci". V jejím rozhodnutí jí pomohly tři zásadním momenty - když jí profesor enviromentálních studií nabádal, aby své bohulibé myšlenky nejen sdílela, ale také přímo žila. Když pozorovala spolužáka, jak jí svačinu, po níž každý den vyhodí do koše plastový sáček, příbor na jedno použití a PET lahev. A konečně, když se dozvěděla o rodině z Kalifornie, která neprodukuje žádný odpad. "Když to dokáže velká rodina, musím to já sama dokázat také," řekla si.

A povedlo se. O svých cestách, úspěších a hledání si vede blog Trash is for Tossers (volně přeloženo "Odpad je pro idioty"). Články se snaží ulehčit rozhodnutí i následnou cestu těm, kteří se rozhodli podobně jako ona žít bez odpadků.

Radí jim, kde sehnat zboží bez obalu a jak odbourat z všednodenního života vše, co přírodu nadměrně zatěžuje. Čtenáři se například dozví, jaké jsou alternativy k nerecyklovatelným či nekompostovatelným výrobkům, zejména plastům.

Žít bez odpadků může každý

Lauren používá kovová brčka, bambusové kartáčky na zuby, přírodní mýdla, bavlněné odličovací tampony, dřevěné kuchyňské nářadí, skleněné nádoby na uskladňování potravin a bavlněné utěrky místo ubrousků na jedno použití.

V těchto dnech se navíc snaží prosadit a uvést na trh prací prášek bez desítek přidaných chemikálií. Překážkou jsou nedostatečné finance, které se rozhodla vybrat přes tzv. crowdfundingové portály jako Kickstarter.

Lauren si zároveň přestala pořizovat jakékoliv nové oblečení a nakupuje ho výhradně v second handu. Probrala rovněž všechny věci, které málo používala, a věnovala je na charitu.

"Blog Trash is for Tossers je můj pokus. Dokumentuje mojí cestu nulového odpadu a ukazuje, že vést tento způsob života je jednoduché, cenově efektivní, aktuální, zábavný a možný naprosto pro kohokoliv. Když jsem to dokázala já, dokáže to každý," vzkazuje lidem Lauren.

autor: Magazín | 5. 12. 2014 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama