Žena vyhlásila válku odpadům. Přestala vytvářet jakýkoliv odpad, ten je prý pro idioty

Magazín Magazín
5. 12. 2014 8:00
Newyorská bloggerka se rozhodla, že po sobě nebude zanechávat žádný odpad. Nakupuje v second-handu, používá dřevěné nádobí a bambusový zubní kartáček.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hyena / Wikimedia Commons

New York - Lauren Singerová vystudovala envirometnální studia a celý život se zajímala o problematiku životního prostředí. Když se ale jednoho dne rozhlédla po své domácnosti, zjistila, jaký je ve skutečnosti pokrytec. Přestože se snažila chovat co nejšetrněji k přírodě, byla její lednička plná baleného zboží, PET lahví a v šatních skříních viselo nové oblečení.

Lauren Singerová z New Yorku
Lauren Singerová z New Yorku | Foto: www.trashisfortossers.com

Rozhodla se proto pro radikální změnu životního stylu a odpadu vyhlásila "nulovou toleranci". V jejím rozhodnutí jí pomohly tři zásadním momenty - když jí profesor enviromentálních studií nabádal, aby své bohulibé myšlenky nejen sdílela, ale také přímo žila. Když pozorovala spolužáka, jak jí svačinu, po níž každý den vyhodí do koše plastový sáček, příbor na jedno použití a PET lahev. A konečně, když se dozvěděla o rodině z Kalifornie, která neprodukuje žádný odpad. "Když to dokáže velká rodina, musím to já sama dokázat také," řekla si.

Toto je odpad, který Lauren po sobě zanechala za čtyři měsíce.
Toto je odpad, který Lauren po sobě zanechala za čtyři měsíce. | Foto: www.trashisfortossers.com

A povedlo se. O svých cestách, úspěších a hledání si vede blog Trash is for Tossers (volně přeloženo "Odpad je pro idioty"). Články se snaží ulehčit rozhodnutí i následnou cestu těm, kteří se rozhodli podobně jako ona žít bez odpadků.

Radí jim, kde sehnat zboží bez obalu a jak odbourat z všednodenního života vše, co přírodu nadměrně zatěžuje. Čtenáři se například dozví, jaké jsou alternativy k nerecyklovatelným či nekompostovatelným výrobkům, zejména plastům.

Žít bez odpadků může každý

Lauren používá kovová brčka, bambusové kartáčky na zuby, přírodní mýdla, bavlněné odličovací tampony, dřevěné kuchyňské nářadí, skleněné nádoby na uskladňování potravin a bavlněné utěrky místo ubrousků na jedno použití.

V těchto dnech se navíc snaží prosadit a uvést na trh prací prášek bez desítek přidaných chemikálií. Překážkou jsou nedostatečné finance, které se rozhodla vybrat přes tzv. crowdfundingové portály jako Kickstarter.

Lauren si zároveň přestala pořizovat jakékoliv nové oblečení a nakupuje ho výhradně v second handu. Probrala rovněž všechny věci, které málo používala, a věnovala je na charitu.

"Blog Trash is for Tossers je můj pokus. Dokumentuje mojí cestu nulového odpadu a ukazuje, že vést tento způsob života je jednoduché, cenově efektivní, aktuální, zábavný a možný naprosto pro kohokoliv. Když jsem to dokázala já, dokáže to každý," vzkazuje lidem Lauren.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy