Co udělá s tělem rakovina? Nahá osvěta pobouřila tisíce lidí

jaz
13. 2. 2014 23:30
Dvaatřicetiletá Australanka chtěla odvážnými fotografiemi varovat před devastujícími následky rakoviny. Od mnohých se ale místo podpory dočkala odsouzení.
Beth Whaanga
Beth Whaanga | Foto: Beth Whaanga / Facebook

Brisbane - Čtyřnásobná matka Beth Whaanga z australského Brisbane se po zkušenosti s rakovinou rozhodla ukázat, jak moc tato zákeřná nemoc změní člověku život. Se svou přítelkyní, fotografkou Nadií Masot, nafotila odvážné snímky svého nahého těla. Vše doplnila popiskami, aby lidé věděli, čím vším si musela projít, než nemoc porazila.

Dvojitá mastektomie, následná rekonstrukce prsu i hysterektomie zanechaly na jejím těle hluboké stopy.

Beth se zapojila do projektu proti rakovině.
Beth se zapojila do projektu proti rakovině. | Foto: Beth Whaanga / Facebook

"Každý den potkáváme různé lidi. Připadají nám normální, ale pod oblečením někdy jejich těla vypráví jiný příběh. Já a Nadia Masot hledáme další, co jsou ochotni podílet se na projektu, kterým bychom mohly ukázat ostatním, jaké následky má rakovina," napsala k fotografiím na Facebooku i s varováním, že album obsahuje nahé snímky.

Přesto se proti ní zvedla vlna nevole a někteří na takovouto otevřenou formu zpovědi reagovali velmi popudlivě. Beth dokonce kvůli kampani přišla o stovku svých přátel na sociální síti.

Facebook také registroval hlášení o nevhodnosti tohoto obsahu, ovšem Beth byla ujištěna, že fotografie nejsou považovány za pornografický materiál, a nebudou tedy staženy.

Za svou sestru se postavila i Emma Rayner, která se taktéž na sociální síti vyjádřila k projektu Under The Red Dress (Pod červenými šaty), v rámci kterého fotografie vznikly. Její odkaz na snímky pak sdílelo téměř 160 tisíc lidí.

Rakovinu prsu diagnostikovali Beth v loňském roce včetně mutace genu BRCA2, který je zodpovědný za genetickou predispozici ke vzniku nádorového onemocnění. Proto Beth podstoupila kromě operace prsou i odejmutí dělohy.

 

Právě se děje

Další zprávy