Očima fotografky: Pandemie mizí, americké striptérky se vracejí do práce

Očima fotografky: Pandemie mizí, americké striptérky se vracejí do práce
... a nasadit umělé řasy.
"Většinu času jste viděli děvčata, jak jen sedí a čekají, klub byl skoro prázdný," popisuje a ukazuje fotografce část kostýmu, ve kterém vystupuje.
Doufá, že se věci rychle vrátí do normálu, ale průzkumy trhu a majitelé klubů tak optimističtí nejsou.
Jenže během prvního měsíce na Onlyfans vydělala jen 400 dolarů, v klubu přitom měla příjem za jednu noc 700 dolarů. 
Foto: Brittany Hosea-Small, Reuters
Reuters vot Reuters, vot
19. 5. 2021 6:15
Ústup pandemie a návrat do stavu, který alespoň trochu připomíná normální život, může mít různé podoby. Pro americké striptérky, které se začaly vracet do práce, nejsou první dny nijak veselé. "Do klubu přichází málo lidí, naše výdělky jsou zatím tak třetinové oproti těm před covidem," vypráví jedna z nich, která si říká Brittney. Jejich svět zachytila fotoreportérka agentury Reuters.

Fotoreportérka Brittany Hosea-Smallová sleduje návrat života do amerických striptýzových klubů. A jak se zdá, ten návrat nejde úplně podle plánů a představ lidí, kteří v nich vydělávali.

Třeba striptérka Brittney z Gold Clubu v San Francisku se jí svěřila, že návrat do práce byl spíš smutný. "Bylo to v dubnu. Přišla jsem tam a byla tam jen hrstka lidí, všichni v rouškách. Celou čtyřhodinovou směnu jsem v podstatě jen čekala na zákazníky a celý výdělek byl jen 150 dolarů, což je méně než třetina toho, co jsem měla před pandemií," říká šestadvacetiletá žena, která se stará o šestiletého syna.

"Většinu času jste viděli děvčata, jak jen sedí a čekají," popisuje Brittney. Striptérkou se stala před dvěma lety, aby si trochu zvýšila příjem z jejích dalších dvou zaměstnání. "Nějak to přestává být zábava," stýská si.

V době, kdy už je část ze 3821 striptýzových klubů v USA otevřená, se začíná zdát, že se celé toto odvětví bude vzpamatovávat pomalu. Odhady říkají, že loni jeho celkové příjmy klesly o více než 17 procent a letos prý spadnou minimálně o další 1,5 procenta. Tvrdí to alespoň výzkum institutu IBISWorld, který se zaměřuje na průzkumy trhu.

Podle pravidel platných v San Francisku stripkluby mohou otevřít, ale tanečnice i hosté musí mít nasazené roušky. Je zakázán jakýkoliv kontakt mezi striptérkami a návštěvníky klubu. Takzvaný lap dance a privátní představení ve VIP pokojích, které byly hlavním zdrojem příjmu striptérek, jsou nadále zakázány. 

Během pandemie v USA nastala vlna stěhování striptérek, které se přesouvaly ze států s přísnějšími protipandemickými opatřeními do těch, kde nařízení nebyla tak tvrdá (tedy například do Texasu a na Floridu). Bob Tapella, spolumajitel Cheetahs Gentleman’s Clubu v kalifornském Sunnyvale tvrdí, že téměř 60 procent jejich tanečnic odjelo za prací někam jinam.

"Mám takový pocit, že budeme nuceni začít úplně od nuly," míní Tapella, jehož klub byl zavřený zhruba rok a přežil díky podpůrným podnikatelským půjčkám.  "Bude trvat roky, než se vrátíme tam, kde jsme byli před pandemií," říká. 

Brittney, která do klubu v San Francisku dojíždí z dvě hodiny cesty vzdáleného Sacramenta, začíná mít pochybnosti o tom, že to ještě dává nějaký ekonomický smysl. Uvažuje o tom, že se raději jen jednou za čas vydá vystupovat do Las Vegas, kde by mohla vydělat více. 

Některé striptérky, jako například April Haze (je to její umělecký pseudonym) z kalifornského Sunnyvale, přešly k práci on-line, když byly kluby zavřené. Během prvního měsíce na Onlyfans vydělala 400 dolarů, v klubu přitom měla příjem za jednu noc 700 dolarů. 

"V klubu si lidé uvědomují, že pracuji, zatímco na Onlyfans si spousta z nich myslí, že je to jen taková bokovka a že je to od nich vlastně laskavost, když si předplatí můj účet," konstatuje pětadvacetiletá April. 

Třiadvacetiletá Savannah Rainová se zase v reportáži svěřila, že kromě Onlyfans musela přidat ještě placené schůzky s klienty označovanými jako "sugar daddy", tedy se staršími a zámožnějšími muži. Ale nestačilo to, její úspory se rapidně tenčily. Teď věří, že znovuotevřením klubu se zase všechno spraví a vrátí do normálu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy