Přiznání mladých Vietnamců: Nechápou své rodiče a místo školy randí s Čechy

Petra Jansová Petra Jansová
12. 9. 2016 9:52
Manh Tuan Nguyen se narodil ve Vietnamu. Do Prahy se jeho rodiče přestěhovali, když mu byly dva roky, a česky dnes umí lépe než vietnamsky. Studuje VŠE a ve volném čase se stará o facebookový profil Přiznání Vietnamců. "My mladí Vietnamci, kteří jsme se tu narodili, jsme víc Čechy, což i určuje náš vztah k vietnamským rodičům, se kterými se zpravidla ani nedorozumíme," přibližuje. Třetím rokem spoluorganizuje festival Ochutnej Vietnam. Právě kulinární festival je podle něj tím nejlepším způsobem, jak Čechům zemi svých rodičů přiblížit. "Jídlo je opravdu jednou z nejdůležitějších součástí vietnamské kultury."
Realizační tým Ochutnej Vietnam
Realizační tým Ochutnej Vietnam | Foto: Ochutnej Vietnam

K čemu se vlastně Vietnamci na Facebooku přiznávají?

Po pravdě to zní strašně, vím. V podstatě jde především o "přiznání“ mladých Vietnamců. Ti jednak popisují svoje lapálie ve vztahu k rodičům nebo i historky, které naopak zažívají s Čechy. Zážitky vlastně vychází zpravidla z toho, že my, mladí Vietnamci, kteří jsme se tu narodili, jsme víc Čechy, což i určuje náš vztah k vietnamským rodičům, se kterými se zpravidla ani nedorozumíme. Například i já osobně umím vietnamsky velmi málo a často pak narážíme doma na různé komunikační překážky. Často také očekáváme od rodičů něco, co nám zkrátka se svojí asijskou náturou nemohou poskytnout, jako třeba česká výchova, kterou vidíme u svých kamarádů a spolužáků. Ti jsou například běžně svými rodiči chváleni, vietnamská kultura ale něco takového nezná. Teď naposledy přišlo jedno přiznání, které to jasně vystihuje: "Stalo se mi jednou, že mě rodiče pochválili."

Přiznání Vietnamců je tedy spíš o mezigeneračních problémech mladé a starší generace než o odlišnostech vietnamské komunity v Česku?

Přesně tak.

A na co mladí poevropštění Vietnamci u svých rodičů naráží nejčastěji?

Například velmi často nechápeme, proč jsou naši rodiče tak pověrčiví. Dále velmi často diskutujeme o vztazích. Nejde jen o to, že chodíme i s Čechy a Češkami, ale vůbec o to, že randíme ještě před tím, než jsem dostudovali. Pro ně je primární vzdělání a vztahy podporují až poté, co dostudujeme. Dostáváme se tak mnohdy do velmi bizarních situací a partnery mnohdy raději tajíme. Například i já sám mám českou partnerku a také s tím mám trochu problém. Nicméně zdá se, že si pomalu začali zvykat.

Ochutnej Vietnam
Ochutnej Vietnam | Foto: Ochutnej Vietnam

Máte zkušenosti s rasismem?

Samozřejmě tu a tam se najde někdo, kdo na mě pokřikuje třeba v metru. Ale ve škole ani v práci jsem to nezažil.

Jsou podle vás Češi k Vietnamcům smířlivější než k jiným národnostním menšinám?

Asi ano. Myslím si, že si Češi na Vietnamce stačili zvyknout. Navíc denně je vidí v obchodech a večerkách a neděláme moc hluk a nepořádek.

Ochutnej Vietnam

Festival vietnamského jídla, pití a kultury letos proběhne 17. září v Holešovické tržnici (hala 13), představí se na něm dvacítka restaurací, proběhnou workshopy tradiční hry nebo bude k poslechu doprovodná hudba. Více informací na ochutnejvietnam.cz.

Už třetím rokem organizujete i festival Ochutnejte Vietnam. Je jídlo pro Vietnamce tak důležité, že právě kulinární festival je tím nejlepším způsobem, jak Čechům Vietnam přiblížit?

Jídlo je opravdu jednou z nejdůležitějších součástí vietnamské kultury. Bez jídla se neobejde žádná oslava. Dalo by se říct, že jídlo sdružuje rodinu. Například když my jsme přijeli do Vietnamu oslavit nový rok, pozvala se celá rodina. Táta má sedm sourozenců a ti mají samozřejmě děti a vnoučata. Sešlo se nás tedy něco kolem šedesáti.

Příští rok se plánujeme zaměřit mnohem více na jídla, která jsou v Česku méně známá, ale ve Vietnamu naopak typická. Někde jsem se dočetl, že existuje kolem čtyř stovek vietnamských národních jídel, která jsem ani já sám nestihl ochutnat, takže v tom vidím příležitost právě pro další ročníky.

Ochutnej Vietnam
Ochutnej Vietnam | Foto: Ochutnej Vietnam

Mluvil jste o velkých rodinných oslavách, na kterých jste měl šanci potkat se s vrstevníky. Jak moc jsou jiní než vy, Vietnamci, kteří jste vyrůstali v Evropě?

Po pravdě tohle asi nedokážu úplně posoudit. A to kvůli zmíněné jazykové bariéře. Dokážu prohodit pár slov a konverzačních frází. Když jsem je vyčerpal, každý jsme odešli do svého pokoje a bylo. (smích)

Není vašim rodičům trochu líto, že umíte lépe česky než vietnamsky?

Samozřejmě je to mrzí, ale na druhou stranu mě nikdy nenutili, abych se to naučil. Stejně jako mi nezakazovali, abych doma mluvil česky. Dneska se to samozřejmě projevuje tak, že když jim chci někdy něco vysvětlit, tak mi prostě nerozumí. Oni bohužel nikdy neměli takovou možnost jako já se česky naučit. Já jsem byl češtinou obklopen už odmalička. Zprvu díky české "tetě", posléze kvůli škole a kamarádům.

Starost o rodiče prý připadá ve vietnamské rodině synovi. Mají tedy kluci přísnější výchovu než dívky?

Právě že naopak. Holky to mají těžší. Nahlíží se na ně jako na "cizí", protože se vdá do jiné rodiny a odejde. A tohle se projevuje už i na výchově. Moje sestra si dost často stěžuje na to, že maminka se o mě stará víc než o ni.

V čem se Vietnamci liší od Čechů?

V Česku jsou lidé zvyklí o věcech rozhodovat na základě sebe, zatímco ve Vietnamu se ohlíží na rodinu. Rozhodují se podle toho, co by si pomysleli rodiče a co je pro rodinu dobré. Rodina je tam zkrátka na prvním místě. S čímž souvisí i to, že ve Vietnamu je strašně nízká rozvodovost. I když je manžel násilník nebo gambler, tak se s ním žena většinou nerozejde kvůli rodině.

A jste v tomto ohledu spíš Čech, nebo Vietnamec? Rozhodujete se na základě sebe, nebo je pro vás důležitý názor rodiny?

Mám to tak na půl. To je vlastně asi ta schizofrenie. (smích)

Co byste musel udělat, abyste byl černá ovce rodiny?

Asi se teď někdy odstěhovat. Sice bych to chtěl udělat, ale rodiče s tím nesouhlasí. Nebo kdybych teď skončil školu a začal pracovat. Trochu jsem narazil i s tím, že jsem skončil na ČVUT a šel jsem VŠE. (smích) Podle nich ekonomie není moc dobrou cestou.

Co máte rád na Češích?

Češi jsou víc otevření a přátelštější. Naopak ve Vietnamu je hierarchie přesně daná a promítá se to do způsobu, jak mezi sebou mladší a starší komunikuje. Zároveň kromě rodiny, jak už jsem říkal, Vietnamci strašně lpí na svém okolí. Dbají až příliš na to, že co si o nich lidé kolem myslí, což se pak projevuje i v nárocích rodičů na děti.

Češi nedokáží setrvat v rodinných vztazích, i proto nechtějí vietnamští rodiče dovolit dívkám mít českého partnera, říká Do Thu Trang. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy