Ochranu horských goril v Africe zaplatí Nizozemci

rst, Reuters
22. 2. 2008 11:40
Rwanda, Uganda a Kongo se dohodly na společném postupu

Kampala - Tři africké státy se dohodly na společném postupu v ochraně vzácných horských goril, které žijí už pouze v oblasti mezi Ugandou, Rwandou a Demokratickou republikou Kongo.

Vědci předpokládají, že v národním parku Virunga žije asi 720 těchto unikátních primátů, které donedávna neohrožovali pouze lovci, ale také válečný konflikt mezi konžskými, respektive tutsijskými rebely a vládou.

V současné době trvá mezi jednotkami generála Nkundy a konžskou armádou křehké příměří.

Čtěte více: Rebelové se vzdali. Horské gorily zatím v bezpečí

Šest milionů dolarů z Nizozemska

Ohrožené gorily jsou významným zdrojem peněz. Turisté platí až 500 dolarů za den, aby zvířata ve volné přírodě mohli spatřit.

Ochránci goril jsou vybaveni moderními prostředky a také zbraněmi
Ochránci goril jsou vybaveni moderními prostředky a také zbraněmi | Foto: Reuters

Desetiletý plán, který schválili zástupci všech tří zemí, má za cíl zmapovat skupiny a komunity, které ovlivňují život v rezervaci Virunga a tím přímo odhalit možné pytláky. Plán bude stát první čtyři roky více než 6 milionů dolarů a sponzorovat jej bude nizozemská vláda.

V Bwini - ugandské části parku - žije nejvíce těchto primátů, asi 340 goril. Dalších asi 250 goril žije na rwandské straně. Malá část žije také v Kongu, ale právě tam jim hrozí největší nebezpečí. Jen loni bylo zastřeleno více než deset z nich.

Gorily však v minulosti čelily mnohem většímu nebezpečí vyhynutí. V 80.letech jich bylo jen asi 370 kusů. Díky intenzivní ochraně a zájmu turistů se však jejich počet zdvojnásobil.

Kde žijí horské gorily:

Národní park Virunga leží na pomezí tří států: Rwandy, Ugandy a Konga
Národní park Virunga leží na pomezí tří států: Rwandy, Ugandy a Konga | Foto: Jiří Kropáček
 

Právě se děje

Další zprávy