Reality show vyvolala protesty v plážovém letovisku. Místním vadí, že je povrchní

ČTK ČTK
22. 4. 2021 9:27
Tisíce obyvatel australského letoviska Byron Bay již podepsaly petici, která vyzývá k zákazu natáčení plánované reality show streamovací společnosti Netflix, jež se má odehrávat právě v této lokalitě.
Byron Bay
Byron Bay | Foto: Shutterstock

Podle místních lidí by pořad mohl poškodit pověst malebného města Byron Bay, které díky svým krásným plážím, vlnám vhodným k surfování a uvolněnému životnímu stylu přitahuje každoročně množství turistů, včetně hollywoodských hvězd a influencerů. Právě ti mají v reality show hrát hlavní roli.

"Všeobecně uznávanou pravdou je, že influencer s velkým počtem sledujících touží mít na pozadí (svých videí) pláž. A není lepší pozadí, či magnet pro influencery, než je Byron Bay - dokonalá scéna příštího pořadu společnosti Netflix," uvedla minulý měsíc streamovací služba.

Řada místních obyvatel ale na plány Netflixu reagovala s rozhořčením, přičemž poukázali na to, že město je na sociálních sítích zobrazováno povrchně a nerealisticky a že tento idealizovaný pohled neodráží život většiny zdejších lidí. Obyvatelé upozorňují na sociální problémy, jimž město čelí, jako je dostupnost bydlení či práce, i problémy týkající se životního prostředí, jako je eroze pobřeží.

Zátěž pro devítitisícové město, které ročně navštíví 2,5 milionu turistů, představuje v poslední době i příliv osobností populárních na sociálních sítích, který podle starosty Simona Richardsona mění demografické složení obyvatelstva.

Mnohé místní podniky odmítly, aby se seriál o osmi epizodách natáčel na jejich pozemku, a petici proti natáčení podepsalo přes 8500 místních i dalších lidí. "Tato mezinárodní firma chce využít jména města, ačkoli místní komunita si to nepřeje," prohlásil hudebník Ben Gordon, který v Byron Bay vlastní kavárnu.

Název nového seriálu "Byron Baes" je slovní hříčkou, v níž se vyskytuje slangové slovo "bae", které je zkratkou vytvořenou ze slova babe a označuje přítele, přítelkyni či jakoukoli jinou blízkou osobu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy