Fotky: Betlém, jaký svět neviděl. Biblické postavy nahradili Švejk, Pérák i Cimrman

Fotky: Betlém, jaký svět neviděl. Biblické postavy nahradili Švejk, Pérák i Cimrman
Žižkovský betlém je nejen nesmírně malebný, poetický a nápaditý, ale také zcela originální. Všechno je tu jinak.
Narození Ježíška zvěstuje pouliční kamelot.
Místo třech králů Kašpara, Melichara a Baltazara vidíme zprava prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, císaře Františka Josefa I. a prvního starostu Žižkova Karla Hartiga, jenž se coby stavitel zasloužil o rozvoj této městské části.
Místo betlémské hvězdy přelétává nad výjevem Jan Tleskač - fiktivní postava z Foglarovy knihy Záhada hlavolamu, vynálezce létajícího kola.
Foto: Lukáš Bíba
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 12. 2018 20:55
Na pražském Žižkově stojí unikátní betlém, kde místo koledníků najdete proslulé osobnosti této proslulé čtvrti. Autorem je výtvarník Richard Pešek spolu se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí. Chtěli vzdát hold všem slavným obyvatelům této pražské čtvrti i fiktivním postavám, které se tu vyskytují. Betlém je stylizován do 20. let 20. století a jeho atmosféru dokresluje, že se tu střídá den a noc. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy