Most na Výtoni chátrá. Zbourat ho, nebo přesunout? Studenti mu našli nové využití

Most na Výtoni chátrá. Zbourat ho, nebo přesunout? Studenti mu našli nové využití
Takto původní mostní konstrukci z roku 1901 pojala Lucie Salášková. Vlak umístěný na pěší lávce odkazuje na původní funkci ocelové konstrukce.
Ocelovou strukturu rozdělila Salášková na dvě části a posunula ji mezi Rašínovo nábřeží a smíchovskou náplavku u Císařské louky.
Eliška Holcová původní mostní konstrukci doplnila o oddychové zóny v podobě stánků a víceúrovňových textilních sítí.
A posunula ji blíž k centru Prahy.
Foto: Šenberger- Pustějovský
Petra Jansová Petra Jansová
7. 2. 2019 7:53
Památkově chráněný železniční most na pražské Výtoni je v dezolátním stavu. A zatímco Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) usiluje o to, aby most byl památkové ochrany zbaven, památkáři bojují za jeho záchranu. Stejně k ocelové konstrukci z počátku minulého století přistoupili i studenti architektury. Původní mostní strukturu zachovali přesunutím na jiné místo. Výběr jejich projektů si můžete prohlédnout v galerii.

Osud památkově chráněného železničního mostu na pražské Výtoni je jedním z aktuálně probíraných témat. Původní ocelová konstrukce je totiž podle zprávy Kloknerova ústavu ČVUT v havarijním stavu a do pěti let by se měla odstranit.

Variant, jak vyřešit železniční propojení pravého a levého břehu, existuje hned několik, část odborníků hovoří o nahrazení mostu replikou, další volají po jeho odstranění a postavení nového. 

Zcela jinak se k problému postavili studenti ČVUT v ateliéru Šenberger-Pustějovský. Na základě zadání hledali pro unikátní historickou konstrukci z počátku minulého století novou funkci a také umístění.

"Chtěli bychom těmito pracemi znovu otevřít debatu o jeho osudu. O tom, zda ho opravdu zbourat, ponechat, nebo přesunout na jiné místo," přibližuje odborný asistent ze zmiňovaného ateliéru Marek Mach.

Posunutí má podle něj další výhodu, a to zachování zažitého pražského panoramatu. Lokalita pod Vyšehradem se nachází na území Pražské památkové rezervace, zapsané na seznamu UNESCO. 

Studenti prvního ročníku magisterského studia uvažovali o mostové konstrukci jako o lávce pro pěší. A podle Macha zadání přineslo mnoho zajímavých nápadů. "Projekt ukázal, že most nemusí sloužit jen jako lávka, ale také může plnit jiné, nové funkce," uzavírá Mach.

Výstava Výtoňský železniční most - záchrana kulturní památky na půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze začala ve středu 6. února.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy