Most na Výtoni chátrá. Zbourat ho, nebo přesunout? Studenti mu našli nové využití

Most na Výtoni chátrá. Zbourat ho, nebo přesunout? Studenti mu našli nové využití
Takto původní mostní konstrukci z roku 1901 pojala Lucie Salášková. Vlak umístěný na pěší lávce odkazuje na původní funkci ocelové konstrukce.
Ocelovou strukturu rozdělila Salášková na dvě části a posunula ji mezi Rašínovo nábřeží a smíchovskou náplavku u Císařské louky.
Eliška Holcová původní mostní konstrukci doplnila o oddychové zóny v podobě stánků a víceúrovňových textilních sítí.
A posunula ji blíž k centru Prahy.
Foto: Šenberger- Pustějovský
Petra Jansová Petra Jansová
7. 2. 2019 7:53
Památkově chráněný železniční most na pražské Výtoni je v dezolátním stavu. A zatímco Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) usiluje o to, aby most byl památkové ochrany zbaven, památkáři bojují za jeho záchranu. Stejně k ocelové konstrukci z počátku minulého století přistoupili i studenti architektury. Původní mostní strukturu zachovali přesunutím na jiné místo. Výběr jejich projektů si můžete prohlédnout v galerii.

Osud památkově chráněného železničního mostu na pražské Výtoni je jedním z aktuálně probíraných témat. Původní ocelová konstrukce je totiž podle zprávy Kloknerova ústavu ČVUT v havarijním stavu a do pěti let by se měla odstranit.

Variant, jak vyřešit železniční propojení pravého a levého břehu, existuje hned několik, část odborníků hovoří o nahrazení mostu replikou, další volají po jeho odstranění a postavení nového. 

Zcela jinak se k problému postavili studenti ČVUT v ateliéru Šenberger-Pustějovský. Na základě zadání hledali pro unikátní historickou konstrukci z počátku minulého století novou funkci a také umístění.

"Chtěli bychom těmito pracemi znovu otevřít debatu o jeho osudu. O tom, zda ho opravdu zbourat, ponechat, nebo přesunout na jiné místo," přibližuje odborný asistent ze zmiňovaného ateliéru Marek Mach.

Posunutí má podle něj další výhodu, a to zachování zažitého pražského panoramatu. Lokalita pod Vyšehradem se nachází na území Pražské památkové rezervace, zapsané na seznamu UNESCO. 

Studenti prvního ročníku magisterského studia uvažovali o mostové konstrukci jako o lávce pro pěší. A podle Macha zadání přineslo mnoho zajímavých nápadů. "Projekt ukázal, že most nemusí sloužit jen jako lávka, ale také může plnit jiné, nové funkce," uzavírá Mach.

Výstava Výtoňský železniční most - záchrana kulturní památky na půdě Fakulty stavební ČVUT v Praze začala ve středu 6. února.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy