Dopravní omezení hyzdí Prahu, ze zelených kuželek jsou koše. Vůle ke změně není

Dopravní omezení hyzdí Prahu, ze zelených kuželek jsou koše. Vůle ke změně není
Balisetu Gebrian hodnotí jako městský prvek, "u nějž byla estetika nikoliv druhotná, ale někde úplně na konci".
… chrání chodce na přechodu…
Mezi další svislá dopravní značení patří betonové žluto-černé mantinely, které zužují parkovací prostor…
… anebo uzavírají komunikaci, která se dříve dala projet, jako je například křižovatka ulic Strojnická, Umělecká a Veletržní. Tam jsou navíc umístěné i balisety a žulové kvádry, které v Praze měly primárně sloužit jako ochrana proti teroristům. V poslední době se ale rozšiřují jako ochrana proti parkování automobilů.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 7. 2022 6:00
Zelené a bílé kuželky, žulové kvádry, žluto-černé zátarasy a někdy i všechno dohromady na jednom místě. Praha se v posledních letech mění pod záplavou dopravních omezení v ulicích. Radnice se jimi snaží zklidnit dopravu, lidem ale vadí, že bariéry v ulicích nevypadají dobře, navíc je jich stále více a objevují se často i na zbytečných místech.

Nejčastějším terčem kritiky se staly plastové sloupky, někdy nazývané jako kuželky, které se často vyskytují na místech už existujících vodorovných značení pro zákaz předjíždění, otáčení nebo parkování. Dopravní inženýři a vedení městských částí se vesměs shodují, že tyto bariéry chrání nejzranitelnější účastníky provozu - chodce. Přispívají ke zklidnění dopravy v kritických místech, kde řidiči nedbali omezení rychlosti nebo předjíždění.

Na umístění sloupků, žulových kostek nebo žluto-černých bariér navíc dopravní oddělení nepotřebuje stavební povolení, a tak situaci může vyřešit okamžitě.

Přestože se o umístění "mobilních" bariér často hovoří jako o dočasném řešení, na řadě míst už stojí roky a systematická změna zůstává v nedohlednu. Na mobiliář si stěžují občané, Institut plánování a rozvoje i někteří architekti, kteří by ve veřejném prostoru rádi spatřili estetičtější variantu. "Je smutné vidět úsilí mnoha lidí, v současnosti i historicky, kteří se skutečně natrápili s tím, aby našli odpovědi na zadání tak, aby byl výsledek funkční, krásný, trvalý, uměl dobře stárnout, byl místně specifický a pak v tom samém prostoru, hned vedle, vidíte řešení, které se stará jen o to, aby to někomu ulehčilo práci," říká pro Aktuálně.cz popularizátor architektury a architekt Adam Gebrian. 

"Josef Pleskot mi kdysi dávno říkal: Adame, uvidíš, jak se ve jménu vyšší bezpečnosti - narážel tehdy na protiteroristická opatření - začne veřejný prostor zaplevelovat úplnými nesmysly. A měl pravdu," dodává.

Přečtěte si více v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy