Šílené vize i trefy do černého. Takto si naši předci představovali současnost

Šílené vize i trefy do černého. Takto si naši předci představovali současnost
Pařížská výstava budoucnosti v roce 1957 ukázala, jak bude vypadat vybavení kuchyně na přelomu tisíciletí.
Návrháři z USA předpovídali ve 30. letech módu v roce 2000. Budoucími hity měly být průhledné látky, přizpůsobivé oblečení i skleněné svatební šaty.
Podle předpovědí z roku 1920 měly být ve městech budoucnosti tisíce automobilů či vysoké mosty, které spojovaly budovy.
Podle inženýrů z roku 1948 měl mít futuristický automobil pouze jedno přední kolo a výsuvné nohy na výměnu pneumatik.
Foto: Ina Sciences
Video Video
31. 1. 2022 7:00
Odhadovat vize budoucnosti je i dnes velmi oblíbeným tématem. Aktuálně se vědci baví hlavně o tom, do jaké míry nám do života v následujících letech zasáhne umělá inteligence. Co ale lidé očekávali v polovině minulého století? Podívejte se v galerii na dobová videa, ve kterých uvidíte kuchyně, auta, ale i města "budoucnosti". A na závěr jeden internetový bonus z devadesátých let s Billem Gatesem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy