Potetované stařenky v Barmě, pestrobarevní Papuánci. Zapomenuté národy ve fotografiích Jana Styblíka

Potetované stařenky v Barmě, pestrobarevní Papuánci. Zapomenuté národy ve fotografiích Jana Styblíka
Ženy z Čjinského státu. Čjinský stát, turistům otevřený teprve před několika málo lety, leží na západě Barmy u hranic s Indií. Vesnice tu jsou roztroušené ve vysokých a strmých horách a v hlubokých údolích.
Přežívají zde dávné tradice. V některých oblastech Čjinského státu je stále možné spatřit ženy s tetovanými tvářemi. Dříve takto byly tetovány všechny ženy, vzory tetování byly u jednotlivých etnických skupin jedinečné.
Ženy si rovněž zdobí ušní boltce a s oblibou kouří dýmky.
Krása tetovaných žen, tradice stará přibližně tisíc let, však rychle a nenávratně mizí, nejenom kvůli několika desítkám let starému zákazu, ale také pod tlakem změn moderní doby.
Foto: Jan Styblík
Zuzana Hronová Jan Styblík, Zuzana Hronová
27. 7. 2016 10:38
Ze své základny v Thajsku Jan Styblík opakovaně navštěvuje země jihovýchodní Asie, ale také třeba Tichomoří. K oblíbeným destinacím českého cestovatele, průvodce a fotografa patří Barma, Vietnam, Kambodža, Laos a Indonésie, kde ho láká poznávání tradičního života původních obyvatel.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy