Potetované stařenky v Barmě, pestrobarevní Papuánci. Zapomenuté národy ve fotografiích Jana Styblíka

Potetované stařenky v Barmě, pestrobarevní Papuánci. Zapomenuté národy ve fotografiích Jana Styblíka
Ženy z Čjinského státu. Čjinský stát, turistům otevřený teprve před několika málo lety, leží na západě Barmy u hranic s Indií. Vesnice tu jsou roztroušené ve vysokých a strmých horách a v hlubokých údolích.
Přežívají zde dávné tradice. V některých oblastech Čjinského státu je stále možné spatřit ženy s tetovanými tvářemi. Dříve takto byly tetovány všechny ženy, vzory tetování byly u jednotlivých etnických skupin jedinečné.
Ženy si rovněž zdobí ušní boltce a s oblibou kouří dýmky.
Krása tetovaných žen, tradice stará přibližně tisíc let, však rychle a nenávratně mizí, nejenom kvůli několika desítkám let starému zákazu, ale také pod tlakem změn moderní doby.
Foto: Jan Styblík
Zuzana Hronová Jan Styblík, Zuzana Hronová
27. 7. 2016 10:38
Ze své základny v Thajsku Jan Styblík opakovaně navštěvuje země jihovýchodní Asie, ale také třeba Tichomoří. K oblíbeným destinacím českého cestovatele, průvodce a fotografa patří Barma, Vietnam, Kambodža, Laos a Indonésie, kde ho láká poznávání tradičního života původních obyvatel.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy