Potetované stařenky v Barmě, pestrobarevní Papuánci. Zapomenuté národy ve fotografiích Jana Styblíka

Potetované stařenky v Barmě, pestrobarevní Papuánci. Zapomenuté národy ve fotografiích Jana Styblíka
Ženy z Čjinského státu. Čjinský stát, turistům otevřený teprve před několika málo lety, leží na západě Barmy u hranic s Indií. Vesnice tu jsou roztroušené ve vysokých a strmých horách a v hlubokých údolích.
Přežívají zde dávné tradice. V některých oblastech Čjinského státu je stále možné spatřit ženy s tetovanými tvářemi. Dříve takto byly tetovány všechny ženy, vzory tetování byly u jednotlivých etnických skupin jedinečné.
Ženy si rovněž zdobí ušní boltce a s oblibou kouří dýmky.
Krása tetovaných žen, tradice stará přibližně tisíc let, však rychle a nenávratně mizí, nejenom kvůli několika desítkám let starému zákazu, ale také pod tlakem změn moderní doby.
Foto: Jan Styblík
Zuzana Hronová Jan Styblík, Zuzana Hronová
27. 7. 2016 10:38
Ze své základny v Thajsku Jan Styblík opakovaně navštěvuje země jihovýchodní Asie, ale také třeba Tichomoří. K oblíbeným destinacím českého cestovatele, průvodce a fotografa patří Barma, Vietnam, Kambodža, Laos a Indonésie, kde ho láká poznávání tradičního života původních obyvatel.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy