Smutný osud zaniklé vesnice Pelhřimovy. Lidé obnovují zničený kostel ze 13. století

Smutný osud zaniklé vesnice Pelhřimovy. Lidé obnovují zničený kostel ze 13. století
Okolí kostela je poseto desítkami náhrobků. Hnutí DUHA Jeseníky, které od roku 2001 bojuje za jeho záchranu, zde každý rok pořádá dobrovolnické akce, během kterých kostel a jeho okolí opravuje, uskutečňuje zde i výstavy a festivaly. Ostravsko-opavské biskupství nakonec tomuto hnutí kostel darovalo.
K vesnici Pelhřimovy na Bruntálsku vede kamenitá, dírami posetá a neudržovaná cesta. V letních měsících je mnohdy těžké všimnout si zarostlých ruin. Před druhou světovou válkou tu stálo 70 obydlených domů.
A přestože se může zdát, že obě vesnice jsou bohem zapomenuty, genius loci zde i nadále přetrvává díky lidem, kterým osud a historie těchto míst nejsou lhostejné.
Raně jarní atmosféra ale obnažuje zbytky historie a smutného osudu kdysi hustěji obydleného Osoblažska.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Jiří Labanc Tomáš Vocelka, Jiří Labanc
27. 4. 2022 6:00
Vesnice Pelhřimovy na česko-polské hranici blízko Krnova měla ještě před druhou světovou válkou 300 obyvatel. Po tvrdých bojích a odsunu Němců ale pustla, až bylo rozhodnuto o její demolici. Dnes tu stojí jen pár objektů včetně zdevastovaného kostela ze 13. století. Toho se po roce 2000 ujalo Hnutí DUHA Jeseníky a postupně ho zachraňuje.

Hnutí zde každý rok pořádá dobrovolnické akce, během kterých kostel a jeho okolí opravuje, jsou zde i výstavy a festivaly. 

Vnitřek kostela je sice plný harampádí a nářadí, i to ale čeká na svůj čas, až se dobrovolníci opět vrátí na místo činu. V létě 2021 se v něm navíc poprvé po 75 letech konala mše.

Podívejte se v galerii na zbytky zaniklé vesnice Pelhřimovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy