Zámek nad měsíční krajinou. Kastelánka ho zachránila před doly, přišla o rodný dům

Zámek nad měsíční krajinou. Kastelánka ho zachránila před doly, přišla o rodný dům
Na první roky strávené v malém domku na dvoře u rozlehlé barokní stavby vzpomíná Krejčová s nostalgií i smutkem. "Výhoda byla ta, že na zámek v tu dobu moc lidí nechodilo. Nebylo v něm nic k vidění. Zámek byl do 90. let terčem záměrné likvidace, nebyla v něm okna a celkově připomínal spíše ruinu. Práce tu bylo a stále je až nad hlavu. Pro moji dceru to byl ale první domov."
Hana Krejčová a sedm zaměstnanců, které jí dal památkový ústav k ruce, vybavili pokoje nábytkem a dobovými kulisami.
Zámek byl v majetku Lobkowiczů do druhé světové války. "Po Mnichově v roce 1938 byly lobkowiczké domény rozděleny. To, co se ocitlo v okupovaném území, bylo podřízeno správě tzv. "věrné ruky" s ředitelstvím v Bílině. Hned v prvních dnech okupace se usídlil na zámku štáb “Leibstandarte SS Adolf Hitler" v čele s Obersturmbannführerem Seppem Dittrichem," říká kastelánka. Za války byli na zámku váleční zajatci, kolem roku 1943 v něm nacisti zřídili vojenský tábor a fasádu přetřeli zelenou maskovací barvou.
Hana Krejčová tu zařídila i více osobní místnost, ve které lidi nechává nahlédnout do své zpovědi.
Foto: Jakub Plíhal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 5. 2021 14:10
Zámek Jezeří v okrese Most je v Česku raritou. Jako memento podkrušnohorských vesnic, které v 80. letech ustoupily uhlí, stojí na hraně dolů a zalesněné krajiny. Přes dvacet let ho spravuje kastelánka Hana Krejčová, která vyrostla v zaniklé vesnici Albrechtice. Díky ní si na zámku člověk připadá jako na návštěvě u někoho doma.

Hana Krejčová měla před maturitou, když buldozery srovnaly se zemí její rodný dům v Albrechticích. Z vesnice obklopené přírodou se i s rodinou přestěhovala na panelové sídliště v Mostu. "Chvíli jsme byli rádi, že máme umakartové jádro a největší výdobytky socialismu. Pak nám ale došlo, o co jsme přišli," vzpomíná Krejčová.

Jako zpěvačka odešla do Prahy, kde stála na prknech Vinohradského divadla v muzikále Bídníci. Něco ji ale stále táhlo zpátky. Koncem 80. let se zasloužila o to, že zámek Jezeří nepodlehl demolici, a v 90. letech se přestěhovala na jeho dvůr, aby spravovala to, co z něj zbylo.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tvářemi projektu jsou muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispělo lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Jen za první ročník se vybralo téměř čtvrt milionu korun.

Podívejte se, jak se zámek i jeho okolí postupně mění a jaká je jeho budoucnost.

 

Právě se děje

Další zprávy