Zaha Hadid by oslavila 70 let. Její stavby působí, jako by je vytvořila sama příroda

Zaha Hadid by oslavila 70 let. Její stavby působí, jako by je vytvořila sama příroda
Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v Bagdádu jako dcera majitele průmyslových podniků. Jak řekla v pořadu Who Dares Wins na BBC, její rodiče byli velmi liberální a vedli ji k nezávislosti. Že se stane architektkou, si malá Zaha rozhodla už v 11 letech. Studovala proto ve Švýcarsku, Bejrútu i Anglii. V 80. letech založila v Londýně vlastní studio Zaha Hadid Architects a jako jedna z mála žen se vydala na cestu, která vedla do výhradně mužského světa.
V roce 2010 slavnostně otevřela operu v čínském městě Kanton. Dodnes je to jedno z nejdůležitějších kulturních center v celé zemi. Jeho struktura působí jako dva kameny, které na břeh vyplavila Perlová řeka.
Mrakodrap má 42 pater a až v interiéru se dá poznat, že hotel ve skutečnosti tvoří dvě věže, které spojují průhledné tubusy.
Ve stejný rok navrhla Zaha Hadid zaoblenou budovu pro hlavní město Ázerbájdžánu, Baku.
Foto: Hufton+Crow
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 10. 2020 19:44
Zaha Hadid se narodila v Bagdádu do rodiny významného podnikatele, což jí umožnilo studovat matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu a následně i architekturu na prestižní škole v Londýně. Od 80. let měla vlastní studio a počátkem nového milénia za svou práci obdržela jako první žena v historii Pritzkerovu cenu. Koncem října by oslavila 70. narozeniny.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy