Hovězí vývar vaří osm hodin. Bistro připomíná asijskou ulici a má pořád plno

Hovězí vývar vaří osm hodin. Bistro připomíná asijskou ulici a má pořád plno
Kousek od pražského metra Hradčanská otevřelo nové vietnamské bistro a kavárna An. Podnik patří rodině, která rozjela populární "phóčko na stojáka" na náměstí Jiřího z Poděbrad a později i podnik Botanica Coffee Truck ve Vršovicích.
Uvnitř se otevírá prostor s dlouhým barem a syrovou atmosféru hanojských ulic, kde se běžně vaří i jí.
Polévka stojí okolo 200 korun, za což zákazník dostane štědrou porci nudlí a hovězího masa.
Jídlo se připravuje přímo před očima zákazníků a rodina se chlubí tím, že používá jen čerstvé suroviny.
Foto: Aktuálně.cz/ Studio Flusser
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 1. 2023 16:05
Bistro An je nový podnik, který koncem loňského roku otevřela rodina Tranova. Nachází se kousek od metra Hradčanská v Praze 6 a stejně jako starší pobočka u Jiřího z Poděbrad se specializuje na tradiční vietnamskou kuchyni. Jídlo se tu nemusí jíst na stojáka, interiér ale připomíná syrovou atmosféru hanojských ulic.

Rodina Tranova v minulosti založila vyhlášený podnik Pho Vietnam Tuan & Lan na Jiřího z Poděbrad a později i Botanica Coffee Truck ve Vršovicích. Začátkem září přenechali rodiče Botanicu novému majiteli a bistro An odkázali svému synovi.

"Po více než 30 letech dřiny v gastru se rodiče definitivně rozhodli jít do zaslouženého důchodu. Vždy jsem je obdivoval a vždy obdivovat budu. Do teď nerozumím, jak dokázali z ničeho vybudovat tolik, přitom být mými rodiči, babičkou i dědou a laskavými lidmi. Jsem na ně upřímně hrdý. Byli to právě oni, kdo stáli v čele vietnamského kulinářství v Česku, když tenkrát vypuklo viet food šílenství," říká Jackie Tran Ahn, který dnes v Praze vede tři další podniky.

Bistro u Hradčanské si vzal za své. Chtěl do Prahy přenést atmosféru hanojských ulic, kde se polévka srká v sedě na chodnících a v pozadí svítí neonové nápisy. Představu se mu podařilo zhmotnit díky spolupráci s architektonickým studiem Neuhäusl Hunal.

"Zásadní pro nás bylo uchopit téma tak, aby bylo relevantní v českém kontextu a vyhnulo se formálním klišé i laciným gestům. Na české interpretaci asijské ulice a její sympatické špíny jsme proto pracovali ve více vrstvách - dispozicemi, materiály i atmosférou," popisují David Neuhäusl a Matěj Hunal. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci. "Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Policii asistuje i šest strážníků. "Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici," popsal v tiskové zprávě mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že několik dalších hlídek městské policie včetně psovodů a pořádkové jednotky je připraveno v rezervě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy