FOTO Tak se plní velké sny. Trabantem projeli Jižní Ameriku

Foto: Aerofilms
jaz
25. 2. 2014 11:29
Parta dobrodruhů v zářivě žlutých trabantech se vydala na bláznivou cestu napříč Jižní Amerikou. Svědectví o jejich výpravě přináší dokument, který vstoupí do českých kin v polovině března.

Na začátku cesty se skoro neznali, přesto se pět Čechů, dva Poláci a jeden Slovák vydali napříč jihoamerickým kontinentem a divákům teď nabízejí ochutnávku ze svých cest v podobě filmu Trabantem až na konec světa.

Nejde ale o obyčejný dokument o přírodních krásách a tamních obyvatelích. 21 123 kilometrů dlouhá cesta, při které dobrodruzi spoléhali na dva původní trabanty, polský fiat a motocykl Jawa 250 z roku 1957, je především svědectvím o plnění velkých snů, o hraničních výkonech a mezilidských vztazích.

Vůle pokračovat v cestě, posouvat hranice a překonat sám sebe, to je hlavním lákadlem, ke kterému jsou fascinující scenérie, pralesy, pouště a pobřeží oceánů jen třešničkou na dortu.

Trailer k dobrodružnému snímku
Trailer k dobrodružnému snímku | Video: Aerofilms

Diváci si "užijí" jak selhání techniky, tak lidského faktoru, a to v humorných i drsných situacích, kdy například polští účastníci výpravy neustále ztrácejí pasy, zatímco slovenský kolega na motorce bojuje s vypadávajícím ramenním kloubem.

Autorem projektu je filmař a cestovatel Dan Přibáň, který v uplynulých letech absolvoval dvě podobné výpravy, z nichž vytěžil dokumentární snímky Trabantem Hedvábnou stezkou (2009) a Trabantem napříč Afrikou (2010)

Netradiční dokument bude mít premiéru 13. března 2014. Distributorem je Aerofilms.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy