Vědci našli kosti největšího dinosaura na světě. Váží 80 tun

jaz
26. 5. 2014 7:00
V Argentině našli v loňském roce 90 milionů let starou kostru údajně největšího dinosaura na světě.
Foto: Reuters

Buenos Aires – V Patagonii objevil tým paleontologů 150 kostí celkem od sedmi tvorů. Podle obří stehenní kosti se domnívají, že jeden z nich byl největší, dosud neznámý druh dinosaura.

Údajné stáří kostí má být kolem 90 milionů let, což vědci zjistili podle složení okolních hornin. 

Sauropoda (býložraví dinosauři s velkým krkem, pozn. red.) našel náhodou v roce 2013 místní zemědělec 260 km od města Trelew.

Nový druh, který co do velikosti předčil i Argentinosaura objeveného v roce 1993, má být až 40 metrů dlouhý, 20 metrů vysoký a vážit má kolem 80 tun.

"Je to neskutečný paleontologický poklad. Existuje spousta pozůstatků a mnohé z nich byly téměř neporušené, což je neobvyklé," řekl The Guardian José Luis Carballido, který vedl výpravu paleontologů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy