Tradiční býčí závody v Pamploně: Adrenalin, krev i protesty

Pamplona ve Španělsku
Svátek svatého Fermína v Pamploně.
Svátek svatého Fermína v Pamploně.
Svátek svatého Fermína v Pamploně.
Svátek svatého Fermína v Pamploně.
Foto: Reuters
Reutres/ČTK
8. 7. 2014 16:00
Severošpanělská Pamplona se jako každý rok stala i letos dějištěm býčích závodů v rámci oslav svátku svatého Fermína.

Pamplona – Během tradičních oslav svátku svatého Fermína byli při běhu s býky zraněni čtyři muži, informoval o tom deník ABC. Ti skončili v místních nemocnicích.

Dvě a půl minuty trvající závod v úzkých ulicích začal v pondělí v osm hodin ráno. Několik tisíc běžců s hlasitým křikem běžců unikalo šestici býků, kteří po závodě skončili v místní aréně. Tam je podle několika set let staré tradice zprovodí ze světa toreadoři.

Býčí běhy jsou součástí svatofermínských oslav, jejichž tradice sahá do 16. století a rozvinula se z původně obyčejného přesouvání býků do arén před konáním večerní koridy. Od roku 1911, kdy se začaly vést oficiální záznamy, přišlo při riskantních bězích ulicemi Pamplony 15 lidí o život.

Proti konání běhů s býky protestují ochránci zvířat, kterým vadí téměř 50 každoročně usmrcených býků.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy