Važme si Ježíška a pohádek. Ve světě pojídají na Vánoce páva a grilují na pláži

Vánoce ve světě
Francie – Velkým spor se rozhořel mezi dvěma tábory ve Franci, a to kvůli postavě, která nosí dětem dárky. Někteří totiž věří, že vše pochází od Ježíška, a druhá strana vyznává pána celého v bílém, kterému se říká Papa Noel. Tak jako tak, tradičně děti nechají 24. prosince za dveřmi mrkvičku pro soba na posilněnou a druhý den ji tam již nenajdou. V některých částech Francie nechá Papa Noel dárečky místo mrkvičky, jiné děti je najdou přímo pod stromečkem. Jako v anglosaských zemích je důležitý oběd 25. prosince, kdy se podávají ty největší pochoutky francouzské kuchyně, jako jsou ústřice, paštiky, šneci, lanýže, klobásy, pečené šunky a samozřejmě i cukroví. Oblíbený je dezert, kterému se v překladu říká vánoční poleno. Je to čokoládová rolka, která pochází z tradice, kdy se ještě pravidelně chodilo na půlnoční mši. Tehdy lidé házeli do kamen velká polena, aby bylo v domě stále teplo, až se vrátí.
Grónsko – Lidé na ledovém ostrově jsou daleko od vánočního shonu a konzumního způsobu slavení. V Grónsku totiž Vánoce znamenají méně dárků a více Boha. Křesťanství na tento ostrov přinesli vyznavači Jednoty bratrské, později Moravští bratři, a to v době jejich útisku po bitvě na Bílé hoře v roce 1620. Grónsko pokračuje v silně křesťanské tradici a svátky se tak nesou ve znamení pokoje a návštěv široké rodiny i přátel. Dárky si ale přeci jen dávají, a to na Boží hod. Lidé v Grónsku je ručně vyrábí a jedná se spíše o drobnosti, které dětem nosí Vánoční muž. Na štědrovečerním stole nechybí kachna a rýžový pudink s mandlemi. Grónsko ale kromě Vánoc oslavuje také zásadní jev, a to předěl polární noci a polárního dne.
Argentina – Další zemí, kde místo sáňkování a svařeného vína mají každý rok letní verzi Vánoc, je Argentina. Štědrý den připadá na 6. ledna, a protože jsou venku vedra, zdobí sváteční stůl v chlazených místnostech, na terasách nebo ve stínu zahrad. Pojídá se pečené sele, masová rolka plněná mletým masem s cibulkou a vařeným vejcem a páv, jehož pera slouží také jako dekorace. Argentinci si ale nedají představu zasněžených Vánoc vzít, proto dekorují stále zelené stromy bílými chomáčky bavlny, což má připomínat sníh. Místo Santa Clause nebo Ježíška ale naděluje dětem dárky kůň Magi, kterému se chystá voda a seno na posilněnou. On pak na oplátku nechá překvapení v dětských botách, pod stromečkem nebo vedle postele.
Rusko – Vánoční svátky se v Rusku slaví hned na několik způsobů. Podle pravoslavného kalendáře připadají na 6. a 7. ledna, což je ale běžný pracovní den. Častější je oslava Nového roku, která s sebou nese zdobení stromečku, takzvané jolky, dárky i dědu Mráze. Starého pána s pytlem a holí doprovází v bílém kožíšku z hranostajů Sněhurka, která je v Rusku velmi oblíbenou postavou. Původně se s Vánoci pojila řada zvyků, ovšem jejich tradiční křesťanská podoba byla v roce 1918 zakázána. O štědrovečerní večeři nechybí na stole bezmasé pokrmy a takzvané vareniky, což jsou plněné taštičky z kynutého těsta. Oblíbený je také nákyp z pšeničných zrn s mákem, švestkami a cukrem.
Foto: Profimedia
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 12. 2015 11:37
Na Vánoce se v desítkách zemí světa budou prohýbat stoly svátečním jídlem a děti budou nečekaně vyhlížet Santu Clause, Ježíška, Papa Noela nebo dědu Mráze. Ne všude se ale liší svátky takovými jemnými detaily, jako je jméno nadpřirozené bytosti nosící dárky.

V Číně a Japonsku, kde není zakořeněná křesťanská tradice, se Vánoce berou spíše jako módní záležitost. Mnohem důležitější jsou pompézní oslavy Nového roku.

V Itálii je 24. prosinec běžným pracovním dnem a v mnoha domácnostech si ani nepotrpí na vánoční cukroví.

V Jihoafrické republice se zase na Štědrý den griluje na pláži, v Grónsku naopak ctí duchovní rozměr Vánoc a dárky se tak dávají malé a ručně dělané.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy