Važme si Ježíška a pohádek. Ve světě pojídají na Vánoce páva a grilují na pláži

Vánoce ve světě
Francie – Velkým spor se rozhořel mezi dvěma tábory ve Franci, a to kvůli postavě, která nosí dětem dárky. Někteří totiž věří, že vše pochází od Ježíška, a druhá strana vyznává pána celého v bílém, kterému se říká Papa Noel. Tak jako tak, tradičně děti nechají 24. prosince za dveřmi mrkvičku pro soba na posilněnou a druhý den ji tam již nenajdou. V některých částech Francie nechá Papa Noel dárečky místo mrkvičky, jiné děti je najdou přímo pod stromečkem. Jako v anglosaských zemích je důležitý oběd 25. prosince, kdy se podávají ty největší pochoutky francouzské kuchyně, jako jsou ústřice, paštiky, šneci, lanýže, klobásy, pečené šunky a samozřejmě i cukroví. Oblíbený je dezert, kterému se v překladu říká vánoční poleno. Je to čokoládová rolka, která pochází z tradice, kdy se ještě pravidelně chodilo na půlnoční mši. Tehdy lidé házeli do kamen velká polena, aby bylo v domě stále teplo, až se vrátí.
Grónsko – Lidé na ledovém ostrově jsou daleko od vánočního shonu a konzumního způsobu slavení. V Grónsku totiž Vánoce znamenají méně dárků a více Boha. Křesťanství na tento ostrov přinesli vyznavači Jednoty bratrské, později Moravští bratři, a to v době jejich útisku po bitvě na Bílé hoře v roce 1620. Grónsko pokračuje v silně křesťanské tradici a svátky se tak nesou ve znamení pokoje a návštěv široké rodiny i přátel. Dárky si ale přeci jen dávají, a to na Boží hod. Lidé v Grónsku je ručně vyrábí a jedná se spíše o drobnosti, které dětem nosí Vánoční muž. Na štědrovečerním stole nechybí kachna a rýžový pudink s mandlemi. Grónsko ale kromě Vánoc oslavuje také zásadní jev, a to předěl polární noci a polárního dne.
Argentina – Další zemí, kde místo sáňkování a svařeného vína mají každý rok letní verzi Vánoc, je Argentina. Štědrý den připadá na 6. ledna, a protože jsou venku vedra, zdobí sváteční stůl v chlazených místnostech, na terasách nebo ve stínu zahrad. Pojídá se pečené sele, masová rolka plněná mletým masem s cibulkou a vařeným vejcem a páv, jehož pera slouží také jako dekorace. Argentinci si ale nedají představu zasněžených Vánoc vzít, proto dekorují stále zelené stromy bílými chomáčky bavlny, což má připomínat sníh. Místo Santa Clause nebo Ježíška ale naděluje dětem dárky kůň Magi, kterému se chystá voda a seno na posilněnou. On pak na oplátku nechá překvapení v dětských botách, pod stromečkem nebo vedle postele.
Rusko – Vánoční svátky se v Rusku slaví hned na několik způsobů. Podle pravoslavného kalendáře připadají na 6. a 7. ledna, což je ale běžný pracovní den. Častější je oslava Nového roku, která s sebou nese zdobení stromečku, takzvané jolky, dárky i dědu Mráze. Starého pána s pytlem a holí doprovází v bílém kožíšku z hranostajů Sněhurka, která je v Rusku velmi oblíbenou postavou. Původně se s Vánoci pojila řada zvyků, ovšem jejich tradiční křesťanská podoba byla v roce 1918 zakázána. O štědrovečerní večeři nechybí na stole bezmasé pokrmy a takzvané vareniky, což jsou plněné taštičky z kynutého těsta. Oblíbený je také nákyp z pšeničných zrn s mákem, švestkami a cukrem.
Foto: Profimedia
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 12. 2015 11:37
Na Vánoce se v desítkách zemí světa budou prohýbat stoly svátečním jídlem a děti budou nečekaně vyhlížet Santu Clause, Ježíška, Papa Noela nebo dědu Mráze. Ne všude se ale liší svátky takovými jemnými detaily, jako je jméno nadpřirozené bytosti nosící dárky.

V Číně a Japonsku, kde není zakořeněná křesťanská tradice, se Vánoce berou spíše jako módní záležitost. Mnohem důležitější jsou pompézní oslavy Nového roku.

V Itálii je 24. prosinec běžným pracovním dnem a v mnoha domácnostech si ani nepotrpí na vánoční cukroví.

V Jihoafrické republice se zase na Štědrý den griluje na pláži, v Grónsku naopak ctí duchovní rozměr Vánoc a dárky se tak dávají malé a ručně dělané.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy