Važme si Ježíška a pohádek. Ve světě pojídají na Vánoce páva a grilují na pláži

Vánoce ve světě
Francie – Velkým spor se rozhořel mezi dvěma tábory ve Franci, a to kvůli postavě, která nosí dětem dárky. Někteří totiž věří, že vše pochází od Ježíška, a druhá strana vyznává pána celého v bílém, kterému se říká Papa Noel. Tak jako tak, tradičně děti nechají 24. prosince za dveřmi mrkvičku pro soba na posilněnou a druhý den ji tam již nenajdou. V některých částech Francie nechá Papa Noel dárečky místo mrkvičky, jiné děti je najdou přímo pod stromečkem. Jako v anglosaských zemích je důležitý oběd 25. prosince, kdy se podávají ty největší pochoutky francouzské kuchyně, jako jsou ústřice, paštiky, šneci, lanýže, klobásy, pečené šunky a samozřejmě i cukroví. Oblíbený je dezert, kterému se v překladu říká vánoční poleno. Je to čokoládová rolka, která pochází z tradice, kdy se ještě pravidelně chodilo na půlnoční mši. Tehdy lidé házeli do kamen velká polena, aby bylo v domě stále teplo, až se vrátí.
Grónsko – Lidé na ledovém ostrově jsou daleko od vánočního shonu a konzumního způsobu slavení. V Grónsku totiž Vánoce znamenají méně dárků a více Boha. Křesťanství na tento ostrov přinesli vyznavači Jednoty bratrské, později Moravští bratři, a to v době jejich útisku po bitvě na Bílé hoře v roce 1620. Grónsko pokračuje v silně křesťanské tradici a svátky se tak nesou ve znamení pokoje a návštěv široké rodiny i přátel. Dárky si ale přeci jen dávají, a to na Boží hod. Lidé v Grónsku je ručně vyrábí a jedná se spíše o drobnosti, které dětem nosí Vánoční muž. Na štědrovečerním stole nechybí kachna a rýžový pudink s mandlemi. Grónsko ale kromě Vánoc oslavuje také zásadní jev, a to předěl polární noci a polárního dne.
Argentina – Další zemí, kde místo sáňkování a svařeného vína mají každý rok letní verzi Vánoc, je Argentina. Štědrý den připadá na 6. ledna, a protože jsou venku vedra, zdobí sváteční stůl v chlazených místnostech, na terasách nebo ve stínu zahrad. Pojídá se pečené sele, masová rolka plněná mletým masem s cibulkou a vařeným vejcem a páv, jehož pera slouží také jako dekorace. Argentinci si ale nedají představu zasněžených Vánoc vzít, proto dekorují stále zelené stromy bílými chomáčky bavlny, což má připomínat sníh. Místo Santa Clause nebo Ježíška ale naděluje dětem dárky kůň Magi, kterému se chystá voda a seno na posilněnou. On pak na oplátku nechá překvapení v dětských botách, pod stromečkem nebo vedle postele.
Rusko – Vánoční svátky se v Rusku slaví hned na několik způsobů. Podle pravoslavného kalendáře připadají na 6. a 7. ledna, což je ale běžný pracovní den. Častější je oslava Nového roku, která s sebou nese zdobení stromečku, takzvané jolky, dárky i dědu Mráze. Starého pána s pytlem a holí doprovází v bílém kožíšku z hranostajů Sněhurka, která je v Rusku velmi oblíbenou postavou. Původně se s Vánoci pojila řada zvyků, ovšem jejich tradiční křesťanská podoba byla v roce 1918 zakázána. O štědrovečerní večeři nechybí na stole bezmasé pokrmy a takzvané vareniky, což jsou plněné taštičky z kynutého těsta. Oblíbený je také nákyp z pšeničných zrn s mákem, švestkami a cukrem.
Foto: Profimedia
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 12. 2015 11:37
Na Vánoce se v desítkách zemí světa budou prohýbat stoly svátečním jídlem a děti budou nečekaně vyhlížet Santu Clause, Ježíška, Papa Noela nebo dědu Mráze. Ne všude se ale liší svátky takovými jemnými detaily, jako je jméno nadpřirozené bytosti nosící dárky.

V Číně a Japonsku, kde není zakořeněná křesťanská tradice, se Vánoce berou spíše jako módní záležitost. Mnohem důležitější jsou pompézní oslavy Nového roku.

V Itálii je 24. prosinec běžným pracovním dnem a v mnoha domácnostech si ani nepotrpí na vánoční cukroví.

V Jihoafrické republice se zase na Štědrý den griluje na pláži, v Grónsku naopak ctí duchovní rozměr Vánoc a dárky se tak dávají malé a ručně dělané.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy