Místo psychologa mám hakisák, říká Hradilek. Tak Vávra prožíval mistrovství světa

Podívejte se, jak Hradilek trávil mistrovství světa.
Do Londýna přijel Vavřinec Hradilek se svým týmem už 14 dní dopředu: "Bydlení v hotelu je pro mě náročné. Marriott na kraji Londýna, kousek od kanálu, kde se konají závody, je na můj vkus navíc až příliš posh." I proto se snažil v něm moc času netrávit, a pokud zrovna netrénoval, udělal si čas i na výlety. Například na jižní pobřeží Anglie ke křídovým útesům Seven Sisters.
Vavřinec na kanále, kde v roce 2012 vybojoval stříbrnou olympijskou medaili. "Od té doby se to tu změnilo. Kanál se rozšířil, aby mohl sloužit i komerčním účelům. Chodí sem i malé děti ze školy na tělocvik," vypráví a kochá se modrým nebem bez mráčku, které se v Londýně hned tak nevidí. Během kvalifikace pak sice trochu poprchávalo, ale stejné počasí jinak bylo skoro celých 14 dní.
"Můj strejda je vyslanec ČR v Londýně, a tak když sem jedu, většinou bydlím u něj na ambasádě v Notting Hillu. Tentokrát jsme měli společně se strejdou, panem Koplíkem a panem plukovníkem Svatošem položit věnec k paměti československých letců, kteří bojovali v bitvě o Británii a sloužili na vojenské základně v Duxfordu, kde v září roku 1940 čelili náletům Luftwafe. Je hezký slyšet o našich pilotech mimo naše hranice."
Před večerním tréninkem podnikl Vavřinec výlet do Cambridge. Kromě univerzity navštívil i místní bleší trh, odkud si odnesl zajímavý suvenýr: pletený míček "hakisák". V ruce ho pak nosil po celou dobu příprav i mistrovství: "Uklidňuje mě to. Psychologa nepoužívám, tak to mám místo něj," smál se. "Na základní i střední škole jsem tuhle hru miloval, pořád jsme si s klukama kopali a učili se triky. Takže když jsem teď hakisáky viděl na tom blešáku, musel jsem si jeden vzít."
Foto: Jan Kasl/Red Bull Media House
Zdenka Tomis Zdenka Tomis
Aktualizováno 22. 9. 2015 22:31
Kajakář Vavřinec Hradilek si z Londýna sice odvezl zlato, ale jen v závodě hlídek. Titul ze singlu mu vyfoukl jiný Čech, Jiří Prskavec. Podívejte se, jak Hradilek trávil mistrovství světa.

Londýn – Uplynulý víkend prokázal, že český kajak je ve světě velkým pojmem. Vlastně tím největším. Jakkoli se však před mistrovstvím světa v Londýně, které v neděli skončilo, vkládaly největší naděje do Vavřince Hradilka, nakonec to dopadlo úplně jinak.

Vavřince potrápily průdušky, ale jak sám říká, nakonec si to zkazil sám. "Stačily dva centimetry, abych se vyhnul jednomu šťouchu, a byl bych tam. Ale co se dá dělat. Jednou je líp, jindy zas hůř. Přesto mě to pořád baví."

Do finále vodního slalomu tedy nepostoupil. Zato první dvě místa v semifinále obsadili Ondřej Tunka a Jiří Prskavec. Tunka chyboval a skončil devátý, ovšem Prskavec zariskoval a dojel si pro zlato. Dvojnásobný mistr Evropy se tak v jednadvaceti letech poprvé stal i mistrem světa.

Ani Hradilek ale nakonec neodjel s prázdnou. Ve večerním závodě hlídek byli spolu s Tunkou a Prskavcem nejlepší. 

Aktuálně.cz mělo jedinečnou příležitost být v Londýně s Hradilkem a zjistit, jak se na závody připravoval, co dělal ve volném čase a jak potom prožíval úspěchy i neúspěchy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy