Vánoce už začaly. Zámek Moritzburg, který proslavila česká Popelka, vzali lidé útokem

Vánoce už začaly. Zámek Moritzburg, který proslavila česká Popelka, vzali lidé útokem
Rozdávaly úsměvy na všechny strany a pózovaly na společných fotografiích.
Slavnou scénu na schodech připomíná střevíček a někdy také protagonistka slavné Popelky v modro-růžových šatech...
Kdo se chtěl cítit jako v pohádce, mohl se k zámku nechat dovézt drožkou s koňmi. Skupinový povoz byl v ceně parkování, které vycházelo na deset eur.
Kabáty a zimní čepice zůstaly doma, lidem postačilo tričko s krátkými rukávy nebo lehká mikina.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 11. 2022 6:00
Slunečné počasí a vzpomínky na Tři oříšky pro Popelku přilákaly poslední říjnový víkend na německý zámek Moritzburg, kde se pohádka natáčela, davy lidí. Kolony zablokovaly příjezdovou cestu, na drožky s koňmi a autobusy se stály dlouhé fronty a houfy lidí se tvořily i před zámkem. Čekalo se na fotku zlatého střevíčku i pozornost pohádkových víl.

Moritzburg patří mezi největší ikony české pohádky Tři oříšky pro Popelku a Němci ho vnímají jako symbol Vánoc. Uvnitř zámku je muzejní expozice, která mapuje příběh, kostýmy i okolnosti filmu od režiséra Václava Vorlíčka. Česká pohádka má v Německu i vlastní fankluby.

Třebaže do adventu zbývají více než dva týdny, na zámek už vyrazily na přelomu října a listopadu první davy lidí. Kromě trhů s tradičními dobrotami tu mohly vidět pohádkové víly a filmovou Popelku v modro-růžových šatech. U zlatého střevíčku rozdávala úsměvy na všechny strany. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl dnes novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 37 policistů, což je desetina dosavadního stavu. Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

před 1 hodinou

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy