Pohlazení pro oči: Podívejte se, jak rozkvetla trojská zámecká zahrada

Pohlazení pro oči: Podívejte se, jak rozkvetla trojská zámecká zahrada
...
Kvetoucí sakury dávají vyniknout mnoha detailům barokní zahrady, která patří k nejkrásnějším v Praze.
...
Stromy jsou v plném květu.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 4. 2019 14:05
O trojské zámecké zahradě se říká, že je jedna z nejkrásnějších v Praze. V těchto dnech to platí na více než sto procent. Sakury jsou tam právě v plném květu a zahrada je díky tomu zalitá úžasnými jarními barvami. Kdyby chtěl někdo natáčet reklamu na jaro, lepší místo najít nemůže.

Trojský zámek sám o sobě patří k perlám evropského baroka, ale když k němu přijdete v těchto dnech, rozhodně mu nebude patřit vaše plná pozornost. Rozkvetlá zahrada totiž dokáže nádhernou stavbu úplně zastínit.

Barvy rozkvetlých sakur vytvářejí s barokními vodotrysky a ozdobnými terakotovými vázami nezapomenutelnou scénu. 

Zámecká zahrada ovšem není jediné místo Troji, kde se dá užívat jaro. Blízká botanická zahrada sice ještě v plném květu není, ale i tam už je k vidění spousta jarních květů. Za vidění stojí určitě tamní japonská zahrada. I tam jsme se během focení v Troji zastavili, snímky najdete v galerii u tohoto článku. 

Vstupné a otevírací doba

Trojská zámecká zahrada je otevřena od 10 do 19 hodin (s výjimkou pondělka, kdy je zavřeno, a pátku, kdy se otevírá od 13 do 19 hodin). Vstup je zdarma. Pozor, pokud byste chtěli navštívit i zámek, zkontrolujte si zde, zda nebude zrovna uzavřen. 

Venkovní expozice botanické zahrady v Troji je otevřena od 9 do 19 hodin, plné vstupné je 100 Kč (více informací najdete zde).

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy