Naše paštika nesmrdí. Kapry na ni chováme 400 metrů nad mořem, říká rodina z Vysočiny

Naše paštika nesmrdí. Kapry na ni chováme 400 metrů nad mořem, říká rodina z Vysočiny
Kapří paštika, kterou lze koupit v kavárně anebo na e-shopu, vznikla v podstatě jako pokus. "Časem jsme v restauraci zjistili, že kapry během roku nemají lidé moc v oblibě. Nevíme, jestli to je tím, že má kapr špatnou pověst nebo jestli lidem smrdí. Z připravených kusů v kuchyni nám zkrátka často něco zbylo," říká rybníkář.
Rodina věří, že není nad kapry z Vysočiny. "My tvrdíme, že kapr je znatelně kvalitnější, když se chová ve vyšší nadmořské výšce, to znamená, alespoň 400 až 500 metrů nadmořské výšky. Roste totiž pomaleji. Kapr je studenokrevná ryba a čím jste v nižší nadmořské výšce, tím větší je teplota vody. Například na jižní Moravě nebo v jižních Čechách vám kapr vyroste na Vánoce o rok dříve než tady. Což ve zkratce znamená, že to maso je trochu jako kejda. Ze stejného důvodu kapr není populární například ve Španělsku nebo v Itálii," vysvětlují Plachých.
Poblíž rybníků vznikl hospodářský dům v lidovém stylu pro chov drobných domácích zvířat. Jeho architektem je Karel Kupec. V budově, kterou by jeden rád nazval svým domovem, má rodina zázemí pro slepice, perličky, kachny, husy a králíky.
Farma Poříčí se nachází na Vysočině mezi městem Služátky a řekou Bělá.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 12. 2020 6:00
Plachých si před dvaceti lety koupili pozemek v Poříčí na Vysočině. Údolí se jim líbilo hlavně proto, že kdysi oplývalo rybníky. Alespoň to tvrdil nejstarší člen rodiny, který s klackem chodil údolím a přičichával k bahnu. Časem na pozemku vznikly hned tři nádrže, pastviny a restaurace s masem a rybami z malého chovu. Největší úspěch ale farma slaví s kapří paštikou, zájem je o ni i v Evropě.

Farma Poříčí, která stojí poblíž Pelhřimova na Vysočině, získala se svojí Kapří paštikou britskou hvězdu za výbornou chuť (Great Taste) a minulý rok i německou cenu za produktový a komunikační design (Red Dot).

Roztíratelnou pastu ze sladkovodní ryby vyrábí jako první na světě, a jak říká farmář Martin Plachý, recept na ni vznikl původně ze snahy neplýtvat kapřím masem: "Časem jsme v restauraci zjistili, že kapry během roku nemají lidé moc v oblibě. Nevíme, jestli to je tím, že má kapr špatnou pověst nebo jestli lidem smrdí. Z připravených kusů v kuchyni nám zkrátka často něco zbylo."

Farma má letos dvacet let od svého založení. Nebýt pandemie, oslavila by to ve velkém. Podívejte se, jak statek postupně rostl a proč je kapří paštika tak dobrá.

 

Právě se děje

Další zprávy