V malém letadle nad Ruskem. Pilot a fotograf Jiří Pruša vyrazil na unikátní expedici

Pilot Jiří Pruša v malém letadle Dynamic WT-9 prolétává nad Moskvou.
Jiří Pruša nad Moskvou.
Letecký pohled na Moskvu.
Letecký pohled na Moskvu.
Průlet nad Moskvou.
Foto: Flying Revue
Foto
6. 6. 2019 10:06
Pilot a fotograf Jiří Pruša z magazínu Flying Revue vyrazil na další ojedinělou leteckou expedici. Tentokrát nad Rusko, které je pro sportovní piloty v podstatě neprobádanou zemí. Hned na začátku se mu podařil unikátní oblet Moskvy.

V čem je expedice ojedinělá? "Jednoduše tím, že to je Rusko. Letět do tak málo probádané krajiny jako je pro sportovního pilota právě Rusko, mě přitahovalo už delší dobu a teď se mi to konečně podařilo realizovat," říká pilot, kterého čtenáři Aktuálně znají z videoseriálu Extrémní letiště a ze společných fotografických letů nad českou krajinou s fotografem Tomášem Vocelkou. 

"Důležitost této expedice vidím i v tom, že může být užitečná i mnoha dalším českým a zahraničním pilotům. Věřím, že přinese nové zkušenosti, a tím pádem i možnosti posunout naše létání zase dál," říká Jiří Pruša, který informace užitečné pro piloty bude sdílet prostřednictvím webu Flying Revue. "U nás ani jinde po světě se toho moc konkrétního o sportovním létání v Rusku neví a není jednoduché ty zkušenosti získat," vysvětluje.

Mapa expedice
Mapa expedice | Foto: Flying Revue

Expedici Jiřího Pruši můžete sledovat na webu Flying Revue.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy