V Londýně vystaví oblečení, šperky i kosmetiku malířky Fridy Kahlo. Věci pochází z mexického muzea

Frida Kahlo s olméckou figurkou. Fotka pochází z roku 1939.
Stříbrný smaltovaný náhrdelník s korálem. Dílo Matilde Poulatové z roku 1950.
Protéza s koženou botou.
Frida na lavičce v roce 1939. Fotografii pořídil americký fotograf Nickolas Muray, jenž měl s malířkou velmi blízký vztah.
Rtěnky a tvářena z doby okolo roku 1954.
Foto: Victoria and Albert Museum
Kultura Kultura
11. 3. 2018 7:30
Jaké šaty nosila, čím se krášlila, jakou kosmetiku používala a které léky užívala mexická malířka Frida Kahlo? To na dvou stovkách exponátů, jež pochází z jejího rodného domu a zároveň muzea, známého jako Modrý dům, ukáže od června do listopadu londýnské Victoria & Albert Museum na výstavě pojmenované Frida Kahlo: Making Her Self Up (Nalíčená Frida Kahlo). Součástí bude i 22 barevných tehuánských oděvů, náhrdelníků, jež si umělkyně sama navlékala, či barevných korzetů. Podle kurátorky Claire Wilcoxové nabídne výstava unikátní vhled do toho, jak Kahlo chtěla, aby ji svět vnímal. Připomíná také, že “londýnské” předměty ještě nikdy nebyly vystavné mimo Mexiko. Frida Kahlo zemřela v roce 1954.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy