Kostel v Číně připomíná jeskyni. Minimalistický chrám spojuje tradici s budoucností

Kostel v Číně připomíná jeskyni. Minimalistický chrám spojuje tradici s budoucností
Mezery mezi žebry do interiéru pouští paprsky slunce, které v průběhu dne mění jas a stíny v prostoru. V zadní části sálu stojí dřevěný pultík pro kazatele, za kterým je ještě klenuté okno.
Kostel Chamber Church se nachází ve městě Čching-tao na východním pobřeží Číny. Obklopuje ho dramatické panorama okolních hor a lesů a navrhli ho architekti z německo-čínského studia RSAA/Büro Ziyu Zhuang.
Autoři návrhu chtěli, aby stavba i přes svůj moderní vzhled vycházela z tradiční sakrální architektury. Proto zvolili půdorys baziliky a do přední části umístili zvonici s kruhovým oknem. Všechny prvky připomínající klasický kostel ale pojali co nejvíc minimalisticky.
"Abychom vytvořili skutečně ikonickou stavbu, potřebovali jsme najít čistý tvar, který stále bude připomínat archetyp kostela. Proto jsme čerpali z fasád tradičních chrámů a odvodili jsme z nich společný prazáklad, který jsme pak znázornili prostřednictvím série kovových plátů tvořících konstrukci," přiblížili architekti svůj kreativní proces.
Foto: Shengliang Su
Magazín Magazín
3. 2. 2022 14:18
Čínské město Čching-tao se může nově pochlubit minimalistickým chrámem z hliníku, oceli a skla. Architekti se inspirovali tradičními kostely, ale vzali si z nich jen základní tvary. Do jejich stavby celý den proniká slunce a lemuje ji umělé jezírko i dramatické panorama okolní přírody. Podívejte se, jak to v budově, která má v interiéru připomínat jeskyni, vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy