Utopených přibývá. Jak přežit prázdninové koupání ve zdraví?

Magazín Magazín
Aktualizováno 1. 8. 2015 13:40
Prázdniny jsou v polovině a kolonka utopených se zasahujícím hasičům začíná povážlivě plnit. Přečtěte si bezpečnostní desatero, jak přečkat vodní radovánky bez úhony.

Praha/České Budějovice - Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a letní radovánky si již vyžádaly značně životů. Podíl na úmrtích měly alkohol i tropická vedra. 

Na základě podkladů od hasičského záchranného sboru jsme sestavili bezpečnostní desatero, co dělat, abyste koupání i vodáctví přečkali bez úhony.

Foto: Reuters

Neskákejte do vody uhřátí

Nikdy neskákejte do vody uhřátí, hrozí nebezpečí srdečního selhání a utonutí. Prudká změna teploty znamená pro lidský organismus šok. Ačkoliv ten, kdo vchází do vody postupně a osvěžuje se, bývá často terčem posměchu, zatímco "cool" je do vody skočit rovnou po hlavě, mějte na paměti, že první způsob je správný, druhý může být životu nebezpečný.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy