Výstup na Totemový sloup? Krvavé ruce a všude modřiny, říká fotografka

Výstup na Totemový sloup? Krvavé ruce a všude modřiny, říká fotografka
Totemový sloup v Tasmánii ční z moře a působí dojmem, jako by měl každou chvíli spadnout. Fotografka a lezkyně Ulla Lohmannová ho nakonec pokořila, ale bylo to nesmírně náročné.
"Svaly jsem měla napnuté k prasknutí a z rukou mi tekla krev. Já jsem však byla odhodlaná to nevzdat - člověk dokáže víc, než si myslí," říká lezkyně.
Na dalších snímcích německá fotografka a lezkyně ukazuje záběry ze svých nejrůznějších expedic.
Lohmannová se specializuje především na expediční, cestovatelskou a dokumentární fotografii.
Foto: Ulla Lohmann (Canon)
Foto
30. 11. 2020 17:29
Patnáct let snila německá lezkyně a fotografka Ulla Lohmannová o tom, že zdolá takzvaný Totemový sloup u tasmánského mysu Cape Hauy. S obrovským vypětím sil se jí to povedlo. "Podívala jsem se dolů na rozbouřený oceán, pak nahoru na nekonečné nebe a najednou jsem byla volná jako pták," vzpomíná na pocity na vrcholu. Její snímky z různých výprav si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Za vším stojí jedna stará fotografie z roku 1995, kterou pořídil fotograf a dobrodruh Simon Carter. Zachytil tehdy majestátní kamenný sloup tyčící se přímo z oceánu, jako by popíral všechny zákony fyziky. Skála s příznačným názvem Totemový sloup vysoká 65 metrů ční z vln poblíž tasmánského mysu Cape Hauy.

Jakmile Ulla Lohmannová tento snímek uviděla, stal se její posedlostí. Věděla, že se na to místo musí dostat. A vylézt až nahoru. Dlouhá kamenná tříska na jihovýchodním cípu Tasmánského poloostrova je totiž jedním z nejcennějších skalpů jak pro lezce, tak pro fotografy.

Totemový sloup
Totemový sloup | Foto: Ulla Lohmann (Canon)

Ullu Lohmannovou nelákal jen samotný náročný výstup. Totemový sloup byl pro ni výzvou i z fotografického pohledu. "Chtěla jsem tuto útlou skálu zachytit přesně tak, jak působí, když ji vidíte na vlastní oči - že se chystá každou chvíli spadnout," říká žena, která je ambasadorkou firmy Canon. 

Na expedici se fotografka a lezkyně připravovala s obrovským zápalem. S manželem Bastim trénovala na lezecké stěně, na útesech i na náročných alpinistických trasách. Když však konečně dorazili na odlehlé místo v Tasmánii, Totemový sloup se zdál být ještě méně přístupný, než čekala. 

K patě sloupu se šlo dostat jen slaněním z tasmánských útesů. A když už tam byla, čekala na ni jen skála bičovaná vlnami, vodní tříští a větrem - bez jediného viditelného místa, kde by se šlo zachytit rukou nebo nohou.

"Podívala jsem se, kam hodlám vylézt, a pomyslela si, že se tam snad ani nejde dostat. Byla jsem strašně blízko oceánu, vlny se tříštily o pobřeží, vál silný vítr a hrozně to klouzalo. Kameny byly jako sklo a lezlo se velice těžce. S každou další vlnou jsem byla mokřejší a cesta vzhůru byla stále těžší," vypráví Lohmannová.

I v těchto podmínkách se však dokázala na kluzké a ledové skále zachytit ve skrytých puklinách, malých štěrbinách a na různých výstupcích. Celé hodiny se centimetr po centimetru blížila splnění svého snu. Postup vzhůru byl však velice pomalý. Začínalo se smrákat. A přišla ještě horší věc - Basti, který výstup vedl, uklouzl a poranil si nohu. Když se snažili zjistit vážnost zranění, Ulla se začala obávat, že se nahoru asi nedostane.

"Svaly jsem měla napnuté k prasknutí a z rukou mi tekla krev. Už s Bastiho pomocí byl výstup na hranici mých možností, takže sama bych to nedokázala vůbec. Já jsem však byla odhodlaná to nevzdat - člověk dokáže víc, než si myslí," říká lezkyně.

Nevzdali to, Basti si zabandážoval nohu a postupovali dál. Nakonec lezkyně - s rukama do krve rozedřenýma, pokrytá modřinami a s nohama v jednom ohni - stanula na vrcholku a pořídila i fotku, o které patnáct let snila.

"Podívala jsem se dolů na rozbouřený oceán, pak nahoru na nekonečné nebe a najednou jsem byla volná jako pták," vzpomíná. "Splnila jsem si svůj sen. Dokázala jsem to. Vydrápala jsem se až nahoru."

Fotografická technika použitá na výpravě

Fotografka a lezkyně Ulla Lohmannová si na své výpravy bere fotografickou techniku značky Canon. Při výstupu na Totemový sloup ji doprovázela profesionální zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV, která je nesmírně oblíbená mezi profesionálními fotoreportéry po celém světě. "Všechno muselo vyjít na první dobrou. Venku v divočině dostává moje vybavení dost zabrat. Potřebuji fotoaparát, který toho zvládne hodně a je vysoce odolný proti povětrnostním vlivům," vysvětluje, proč její volba padla právě na 5D Mark IV.

 

Právě se děje

Další zprávy