Les Lenin, carská svatba, vymazané ženské obličeje. Nejhezčí fotky z tohoto týdne

Les Lenin, carská svatba, vymazané ženské obličeje. Nejhezčí fotky z tohoto týdne
Rusové odletěli na Mezinárodní vesmírnou stanici natočit první hraný film ve skutečném vesmíru. Loď Sojuz na ISS přivezla nejen kosmonauta Antona Škaplerova, ale také režiséra Klima Šipenka a herečku Julii Peresildovou. V zrcátku kontrolovala, jak jí sluší vesmírný oblek pár hodin před startem.
Potrubí bylo podélně vychýleno z původní polohy v délce více než 1200 metrů a vznikla v něm puklina o délce 33 centimetrů. Únik skoro 573 tisíc litrů ropy do oceánu zamořil kilometry pobřeží jižně od Los Angeles.
V Německu začal proces se stoletým Josefem S., který se jako 21letý stal dozorcem v koncentračním táboře Sachsenhausen. Je to jeden z posledních procesů, který země vede s pomocníky nacistického režimu 76 let po skončení druhé světové války.
Podívejte se na dvacet nejlepších fotek, které popisují ve zkratce tento týden. Na této čeká Afghánka žijící v Pákistánu se svým dítětem v pešávárské pobočce Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na ověření registrace.
Foto: Reuters
skr Reuters skr, Reuters
9. 10. 2021 0:00
Do kosmu se vydali ruští filmaři, aby natočili skutečný film z vesmíru. Do Petrohradu se sjelo 1500 hostů na první svatbu carského rodu Romanovců na ruské půdě za sto let. A salóny krásy v Kábulu musely z reklamy vymazat ženské tváře. Podívejte se na dvacet nejlepších fotek, které popisují ve zkratce tento týden.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy