Příběhy karantény: Korona je jen chřipka. Chtěli prostě jen zavřít doly, věří horník

Příběhy karantény: Korona je jen chřipka. Chtěli prostě jen zavřít doly, věří horník
Zdzisław s manželkou Ewou, dcerou Oliwií, synem Kubou a kočkou Popierdólkou, která je sice odolná proti koronaviru, ale má leukemii. Zdzisław před pandemií pracoval jako taxikář na letišti a domů přijížděl jen na víkendy. Když se zrušily mezinárodní lety a přišel o klienty, zůstal doma a využil státní protikrizové podpory. Jeho dcera Oliwie studuje energetiku. Lekce probíhají on-line a ona říká, že je to na nic. Kuba sice píše diplomovou práci, ale svoji kariéru chce svázat s řetězcem rychlého občerstvení KFC, kde pracuje. Ewa v izolaci peče rodině výborný chléb a je ráda, že jsou konečně všichni pohromadě. (Mikołów, 5. duben 2020)
Bogdan s manželkou Kasiou a s dcerami Majou a Dominikou. (Opole, 31. květen 2020)
Lucja je lékařkou na interně a dodělává si ještě specializaci na psychiatrii. Pracuje v  nemocnici v Tworkach. Syna vychovává sama, takže když zavřeli školku, musela zůstat doma - ale nepřestala být aktivní. Na dálku sháněla roušky pro nemocnici. Její syn Jeremi chodil do lesní školky podle švédského modelu, kde děti tráví čas v přírodě, lezou po stromech a brodí se blátem. "První dny, které jsme trávili společně doma, byly celkem klidné," říká Lucja. "Ale Jeremimu se brzo začalo stýskat po lese. Cestou na nákupy lezl na všechny stromy a keře po cestě, za nesouhlasných pohledů kolemjdoucích." Lucja nepociťuje v souvislosti s koronavirem strach o sebe, ale bojí se o matku a o starší pacienty. "S pandemií přichází obrovské změny, a jestli si někdo myslí, že je už konec a může zapomenout, je to jen iluze," míní. (Varšava, 10. květen 2020)
Ola a její bratr Piotr. Ola pracuje ve vodárnách v Będzinie. Má dva tříleté syny a tvrdí o nich, že mají ohromný destruktivní potenciál, takže je jen těžce zvládá. Když zavřeli školku, musela zůstat doma s dětmi a manželem. "Po pandemii se bude dům  kompletně opravovat," říká. Piotr pracoval v Norsku. Do Polska se vrátil se dvěma kolegy. Všichni tři museli absolvovat čtrnáctidenní karanténu a rozhodli se, že ji stráví společně. Vybrali si k tomu Olin dům v Będzinie, kde byl v patře volný byt. "Policie nás hlídala, patrola přijížděla každý den," říká Piotr. "Teprve večer jsme mohli otevřít dveře a vykouknout na ulici. Nákupy nám zajišťovala rodina - a polovina útraty šla na alkohol. Zábavou pro nás byla příprava oběda, jinak jsme hráli celý den karty. Jednou jsme se rozhodli, že se musíme hýbat, a udělali jsme si den kliků - a na dva týdny nám to stačilo," říká. (Będzin, 11. dubna 2020)
Foto: Grzegorz Klatka
Tomáš Vocelka Grzegorz Klatka, Tomáš Vocelka
23. 8. 2020 12:55
Jak lidé prožívali koronavirovou karanténu? Dělnici pili celé dny alkohol a hráli karty, lékařka těžce zvládala hyperaktivního syna, švadlena šila celé dny roušky, přestože v žádný koronavirus nevěří. Polský fotograf Grzegorz Klatka zachytil unikátní příběhy devatenácti rodin, uzavřených za okny svých domů a bytů.

"Moje série portrétů představuje rodiny i jednotlivce, kteří se v době koronavirové pandemie ocitli v izolaci," vysvětluje Grzegorz Klatka. Podle něj se menší část fotografovaných ocitla v povinné, zákonem nařízené karanténě, část z nich měla dokonce pozitivní test. Většina však zůstala doma dobrovolně, v obavě o své zdraví a zdraví svých blízkých. 

Cyklus fotografií a příběhů vznikl v Polsku, v rámci stipendijního programu tamního ministerstva kultury a národního dědictví s názvem Kultura v síti.

Více snímků z cyklu Grzegorze Klatky můžete najít na Instagramu:
instagram.com/portrety_w_izolacji

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy