Příběhy karantény: Korona je jen chřipka. Chtěli prostě jen zavřít doly, věří horník

Příběhy karantény: Korona je jen chřipka. Chtěli prostě jen zavřít doly, věří horník
Zdzisław s manželkou Ewou, dcerou Oliwií, synem Kubou a kočkou Popierdólkou, která je sice odolná proti koronaviru, ale má leukemii. Zdzisław před pandemií pracoval jako taxikář na letišti a domů přijížděl jen na víkendy. Když se zrušily mezinárodní lety a přišel o klienty, zůstal doma a využil státní protikrizové podpory. Jeho dcera Oliwie studuje energetiku. Lekce probíhají on-line a ona říká, že je to na nic. Kuba sice píše diplomovou práci, ale svoji kariéru chce svázat s řetězcem rychlého občerstvení KFC, kde pracuje. Ewa v izolaci peče rodině výborný chléb a je ráda, že jsou konečně všichni pohromadě. (Mikołów, 5. duben 2020)
Bogdan s manželkou Kasiou a s dcerami Majou a Dominikou. (Opole, 31. květen 2020)
Lucja je lékařkou na interně a dodělává si ještě specializaci na psychiatrii. Pracuje v  nemocnici v Tworkach. Syna vychovává sama, takže když zavřeli školku, musela zůstat doma - ale nepřestala být aktivní. Na dálku sháněla roušky pro nemocnici. Její syn Jeremi chodil do lesní školky podle švédského modelu, kde děti tráví čas v přírodě, lezou po stromech a brodí se blátem. "První dny, které jsme trávili společně doma, byly celkem klidné," říká Lucja. "Ale Jeremimu se brzo začalo stýskat po lese. Cestou na nákupy lezl na všechny stromy a keře po cestě, za nesouhlasných pohledů kolemjdoucích." Lucja nepociťuje v souvislosti s koronavirem strach o sebe, ale bojí se o matku a o starší pacienty. "S pandemií přichází obrovské změny, a jestli si někdo myslí, že je už konec a může zapomenout, je to jen iluze," míní. (Varšava, 10. květen 2020)
Ola a její bratr Piotr. Ola pracuje ve vodárnách v Będzinie. Má dva tříleté syny a tvrdí o nich, že mají ohromný destruktivní potenciál, takže je jen těžce zvládá. Když zavřeli školku, musela zůstat doma s dětmi a manželem. "Po pandemii se bude dům  kompletně opravovat," říká. Piotr pracoval v Norsku. Do Polska se vrátil se dvěma kolegy. Všichni tři museli absolvovat čtrnáctidenní karanténu a rozhodli se, že ji stráví společně. Vybrali si k tomu Olin dům v Będzinie, kde byl v patře volný byt. "Policie nás hlídala, patrola přijížděla každý den," říká Piotr. "Teprve večer jsme mohli otevřít dveře a vykouknout na ulici. Nákupy nám zajišťovala rodina - a polovina útraty šla na alkohol. Zábavou pro nás byla příprava oběda, jinak jsme hráli celý den karty. Jednou jsme se rozhodli, že se musíme hýbat, a udělali jsme si den kliků - a na dva týdny nám to stačilo," říká. (Będzin, 11. dubna 2020)
Foto: Grzegorz Klatka
Tomáš Vocelka Grzegorz Klatka, Tomáš Vocelka
23. 8. 2020 12:55
Jak lidé prožívali koronavirovou karanténu? Dělnici pili celé dny alkohol a hráli karty, lékařka těžce zvládala hyperaktivního syna, švadlena šila celé dny roušky, přestože v žádný koronavirus nevěří. Polský fotograf Grzegorz Klatka zachytil unikátní příběhy devatenácti rodin, uzavřených za okny svých domů a bytů.

"Moje série portrétů představuje rodiny i jednotlivce, kteří se v době koronavirové pandemie ocitli v izolaci," vysvětluje Grzegorz Klatka. Podle něj se menší část fotografovaných ocitla v povinné, zákonem nařízené karanténě, část z nich měla dokonce pozitivní test. Většina však zůstala doma dobrovolně, v obavě o své zdraví a zdraví svých blízkých. 

Cyklus fotografií a příběhů vznikl v Polsku, v rámci stipendijního programu tamního ministerstva kultury a národního dědictví s názvem Kultura v síti.

Více snímků z cyklu Grzegorze Klatky můžete najít na Instagramu:
instagram.com/portrety_w_izolacji

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 3 hodinami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku. Hrubá mzda by se měla danit 15 procenty do zhruba 139 tisíc korun, nad tuto částku by to bylo 23 procent. 

Další zprávy