Příběhy karantény: Korona je jen chřipka. Chtěli prostě jen zavřít doly, věří horník

Příběhy karantény: Korona je jen chřipka. Chtěli prostě jen zavřít doly, věří horník
Zdzisław s manželkou Ewou, dcerou Oliwií, synem Kubou a kočkou Popierdólkou, která je sice odolná proti koronaviru, ale má leukemii. Zdzisław před pandemií pracoval jako taxikář na letišti a domů přijížděl jen na víkendy. Když se zrušily mezinárodní lety a přišel o klienty, zůstal doma a využil státní protikrizové podpory. Jeho dcera Oliwie studuje energetiku. Lekce probíhají on-line a ona říká, že je to na nic. Kuba sice píše diplomovou práci, ale svoji kariéru chce svázat s řetězcem rychlého občerstvení KFC, kde pracuje. Ewa v izolaci peče rodině výborný chléb a je ráda, že jsou konečně všichni pohromadě. (Mikołów, 5. duben 2020)
Bogdan s manželkou Kasiou a s dcerami Majou a Dominikou. (Opole, 31. květen 2020)
Lucja je lékařkou na interně a dodělává si ještě specializaci na psychiatrii. Pracuje v  nemocnici v Tworkach. Syna vychovává sama, takže když zavřeli školku, musela zůstat doma - ale nepřestala být aktivní. Na dálku sháněla roušky pro nemocnici. Její syn Jeremi chodil do lesní školky podle švédského modelu, kde děti tráví čas v přírodě, lezou po stromech a brodí se blátem. "První dny, které jsme trávili společně doma, byly celkem klidné," říká Lucja. "Ale Jeremimu se brzo začalo stýskat po lese. Cestou na nákupy lezl na všechny stromy a keře po cestě, za nesouhlasných pohledů kolemjdoucích." Lucja nepociťuje v souvislosti s koronavirem strach o sebe, ale bojí se o matku a o starší pacienty. "S pandemií přichází obrovské změny, a jestli si někdo myslí, že je už konec a může zapomenout, je to jen iluze," míní. (Varšava, 10. květen 2020)
Ola a její bratr Piotr. Ola pracuje ve vodárnách v Będzinie. Má dva tříleté syny a tvrdí o nich, že mají ohromný destruktivní potenciál, takže je jen těžce zvládá. Když zavřeli školku, musela zůstat doma s dětmi a manželem. "Po pandemii se bude dům  kompletně opravovat," říká. Piotr pracoval v Norsku. Do Polska se vrátil se dvěma kolegy. Všichni tři museli absolvovat čtrnáctidenní karanténu a rozhodli se, že ji stráví společně. Vybrali si k tomu Olin dům v Będzinie, kde byl v patře volný byt. "Policie nás hlídala, patrola přijížděla každý den," říká Piotr. "Teprve večer jsme mohli otevřít dveře a vykouknout na ulici. Nákupy nám zajišťovala rodina - a polovina útraty šla na alkohol. Zábavou pro nás byla příprava oběda, jinak jsme hráli celý den karty. Jednou jsme se rozhodli, že se musíme hýbat, a udělali jsme si den kliků - a na dva týdny nám to stačilo," říká. (Będzin, 11. dubna 2020)
Foto: Grzegorz Klatka
Tomáš Vocelka Grzegorz Klatka, Tomáš Vocelka
23. 8. 2020 12:55
Jak lidé prožívali koronavirovou karanténu? Dělnici pili celé dny alkohol a hráli karty, lékařka těžce zvládala hyperaktivního syna, švadlena šila celé dny roušky, přestože v žádný koronavirus nevěří. Polský fotograf Grzegorz Klatka zachytil unikátní příběhy devatenácti rodin, uzavřených za okny svých domů a bytů.

"Moje série portrétů představuje rodiny i jednotlivce, kteří se v době koronavirové pandemie ocitli v izolaci," vysvětluje Grzegorz Klatka. Podle něj se menší část fotografovaných ocitla v povinné, zákonem nařízené karanténě, část z nich měla dokonce pozitivní test. Většina však zůstala doma dobrovolně, v obavě o své zdraví a zdraví svých blízkých. 

Cyklus fotografií a příběhů vznikl v Polsku, v rámci stipendijního programu tamního ministerstva kultury a národního dědictví s názvem Kultura v síti.

Více snímků z cyklu Grzegorze Klatky můžete najít na Instagramu:
instagram.com/portrety_w_izolacji

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 41 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy