Unikátní větrný mlýn v Třebíči chátral, po krásné rekonstrukci se otevřel veřejnosti

Unikátní větrný mlýn v Třebíči chátral, po krásné rekonstrukci se otevřel veřejnosti
Město plánuje, že veřejnost se bude moci do objektu podívat do září, a to šest dní v týdnu kromě pondělí.
Turisty má k prohlídce přimět akce Za větrník na větrník. Lidé získají vstup do expozice zdarma, pokud si v třebíčských kavárnách a cukrárnách koupí nový zákusek nazvaný Třebíčský větrník. Dezert, jehož recept vytvořila cukrářka Pavla Vostalová, je modifikací klasického karamelového větrníku z odpalovaného těsta.
Třebíč otevřela zrekonstruovaný větrný mlýn k pravidelným prohlídkám. Takto vypadal ještě před pár roky. Byl v havarijním stavu.
Větrný mlýn je v regionu unikátní, většinu mlýnů poháněla voda. Třebíčský mlýn navíc nesloužil na mletí obilí, ale sušené kůry, která se používala na činění kůží.
Foto: ČTK / Profimedia / koláž Aktuálně.cz
Magazín ČTK Magazín, ČTK
30. 6. 2021 6:00
Třebíč otevřela zrekonstruovaný větrný mlýn k pravidelným prohlídkám. Památka z 19. století přiblíží svůj původní účel, kterým bylo mletí kůry pro potřeby koželuhů, i formu sociálního bydlení, kterému mlýn sloužil později. Rekonstrukci památky, která trvala asi rok, ocenilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, mlýn zvítězil v krajském kole soutěže Památka roku 2020.

Mlýn postavený v roce 1836 je vysoký 15 metrů, jeho lopatky mají v průměru 18,5 metru. Od roku 1958 je vedený jako technická památka.

Podívejte se, v jakém stavu byl před opravou a jak vypadá nyní po rekonstrukci.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy