Top foto 2021: Byl to rok na steroidech, komentuje své nejlepší snímky Lukáš Bíba

Top foto 2021: Byl to rok na steroidech, komentuje své nejlepší snímky Lukáš Bíba
Cesty - největší představení souboru Cirk La Putyka - Akrobat David Wolf hraje se svými kolegy mezi diváky během představení Cesty, září 2021.
Cesty - největší představení souboru Cirk La Putyka - Akrobat Jiří Weissmann se před premiérou vyhřívá na slunci, září 2021.
Mezinárodní den světla - laserový paprsek nad Prahou, květen 2021.
Kelímky na Hradě, květen 2021.
Foto: Lukáš Bíba
vot dap Lukáš Bíba, vot, dap
28. 12. 2021 10:05
Druhý díl seriálu Top foto 2021 představuje snímky fotografa Lukáše Bíby, nominovaného letos v několika kategoriích na cenu Czech Press Photo. "Nejvíce budu určitě vzpomínat na dokumentování vzniku představení Cesty, které hrál soubor Cirk La Putyka," říká fotograf, který kromě toho dokumentoval širokou škálu událostí - od situace na covidových odděleních až po mezinárodní fotbalové zápasy.

Lukáš Bíba fotografuje především pro Hospodářské noviny, ale jeho snímky znají také čtenáři Aktuálně.cz a dalších titulů vydavatelství Economia. "Právě končící rok 2021 byl pro mě rok tak trochu na steroidech, byla to prostě spousta práce," říká a dodává, že si opravdu užíval práci na sérii snímků dokumentujících představení nového cirkusu Cirk La Putyka. "Z této spolupráce vznikl zajímavý soubor, který je nominován na Czech Press Photo 2021 v kategorii Kultura," říká.

Osobní výběr nejzajímavějších snímků Lukáše Bíby z uplynulého roku si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku. Najdete tam jak fotografie pořízené v rámci práce pro Hospodářské noviny a Economii, tak třeba i záběry ze svateb českých lezců po skalách. Sám Bíba se totiž ve volném čase rád věnuje lezení.

Snímky Lukáše Bíby jsou součástí seriálu Top foto 2021, jehož cílem je představit práci fotografů, se kterými se čtenáři setkávají na webu Aktuálně.cz a v Hospodářských novinách.

O autorovi snímků:

Lukáš Bíba začal s profesionálním fotografováním díky koncertu irské rockové skupiny U2, jejímž fanouškem je. Dříve působil v redakcích iDNES.cz a Mladé fronty DNES. Nyní pracuje ve vydavatelství Economia a spolupracuje také s projektem Creative Mornings a organizací Člověk v tísni. Zároveň se také věnuje lezení, fotografoval české sportovní lezce a závody, s fotografií českého lezce Adama Ondry (Nespokojený Adam Ondra po finále MS v lezení na obtížnost) vyhrál soutěž Sportovní fotografie roku 2018 a je také spoluautorem knihy Adama Ondry. Po vypuknutí pandemie covidu-19 v roce 2020 několik měsíců dokumentoval dění na covidových odděleních českých nemocnic. Je držitelem ceny Czech Press Photo 2017 v kategorii Kultura a absolutním vítězem Czech Press Photo 2019. Jeho práci můžete sledovat také na Instagramu: instagram.com/lukasbiba

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy