Ruské bábušky i vousatá Conchita. Tak Eurovize oslavuje kýč

Vítěz loňského ročníku Conchita Wurst z Rakouska
I přes kritiku a nesouhlas některých Rakušanů s jeho účastí na soutěži to travesti zpěvák nakonec v dánské Kodani v roce 2014 dotáhl s písní Rise Like a Phoenix až na první místo.
Rodák z Bukurešti Florin Cezar Ouatu patří podle operního časopisu Das Opernglas mezi nejvýznamnější kontratenoristy své generace.
Přesto se absolvent prestižní hudební akademie Giuseppe Verdiho v Miláně umístil s písní It's My Life v Malmö (2013) až na třináctém místě.
Rodák z Baku Farid Mammadov reprezentoval na soutěži svoji zemi v roce 2013.
Foto: Reuters
ČTK pej, ČTK
19. 5. 2015 13:00
Vousatá zpěvačka Conchita Wurst, bábušky z Ruska nebo hororoví metalisté z Finska. Podívejte se na nejvýraznější interprety uplynulých ročníků Eurovize.

Vídeň/Praha - Finále Eurovision Song Contest (Eurovize) letos proběhne 23. května ve Vídni. Českou republiku na soutěži, ze které v minulosti vzešla taková jména jako Céline Dion, Olivia Newton-John či ABBA, budou reprezentovat Marta Jandová a Václav Noid Bárta.

Semifinálová kola odvysílá Česká televize 19. a 21. května. Z každého semifinále postoupí do finále deset soutěžících.

Rakousko letos soutěž hostí jakožto země, z níž pochází poslední vítěz. Tím se v loňském ročníku stal rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst. Přenos finálového večera s 26 soutěžními písněmi loni sledovalo asi 180 milionů televizních diváků v 45 zemích.

Soutěž je často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby. V roce 2009 Česká republika oznámila, že se už soutěže nebude účastnit. Česká televize jako důvod uvedla malý zájem o soutěž v Česku i negativní ohlasy u části hudební kritiky. "Bylo to rozhodnutí jiného vedení České televize. To nynější považuje soutěž za kvalitní a naší účasti nic nebrání," řekl ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Připomeňte si nejvýraznější interprety uplynulých ročníků Eurovize.

 

Právě se děje

Další zprávy