Ruské bábušky i vousatá Conchita. Tak Eurovize oslavuje kýč

Vítěz loňského ročníku Conchita Wurst z Rakouska
I přes kritiku a nesouhlas některých Rakušanů s jeho účastí na soutěži to travesti zpěvák nakonec v dánské Kodani v roce 2014 dotáhl s písní Rise Like a Phoenix až na první místo.
Rodák z Bukurešti Florin Cezar Ouatu patří podle operního časopisu Das Opernglas mezi nejvýznamnější kontratenoristy své generace.
Přesto se absolvent prestižní hudební akademie Giuseppe Verdiho v Miláně umístil s písní It's My Life v Malmö (2013) až na třináctém místě.
Rodák z Baku Farid Mammadov reprezentoval na soutěži svoji zemi v roce 2013.
Foto: Reuters
ČTK pej, ČTK
19. 5. 2015 13:00
Vousatá zpěvačka Conchita Wurst, bábušky z Ruska nebo hororoví metalisté z Finska. Podívejte se na nejvýraznější interprety uplynulých ročníků Eurovize.

Vídeň/Praha - Finále Eurovision Song Contest (Eurovize) letos proběhne 23. května ve Vídni. Českou republiku na soutěži, ze které v minulosti vzešla taková jména jako Céline Dion, Olivia Newton-John či ABBA, budou reprezentovat Marta Jandová a Václav Noid Bárta.

Semifinálová kola odvysílá Česká televize 19. a 21. května. Z každého semifinále postoupí do finále deset soutěžících.

Rakousko letos soutěž hostí jakožto země, z níž pochází poslední vítěz. Tím se v loňském ročníku stal rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst. Přenos finálového večera s 26 soutěžními písněmi loni sledovalo asi 180 milionů televizních diváků v 45 zemích.

Soutěž je často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby. V roce 2009 Česká republika oznámila, že se už soutěže nebude účastnit. Česká televize jako důvod uvedla malý zájem o soutěž v Česku i negativní ohlasy u části hudební kritiky. "Bylo to rozhodnutí jiného vedení České televize. To nynější považuje soutěž za kvalitní a naší účasti nic nebrání," řekl ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Připomeňte si nejvýraznější interprety uplynulých ročníků Eurovize.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy