TEST Pozemšťané, vyznáte se ve vesmíru?

Magazín Magazín
13. 4. 2014 16:41
Vyznáte se v planetách a souhvězdích? Vyzkoušejte se v našem astronomickém testu!
Foto: Thinkstock

Praha - Letos si Česká republika připomíná kulatá jubilea dvou významných českých astronomů.

Dne 4. dubna uplynulo sto let od doby, kdy se v Litomyšli narodil profesor Zdeněk Kopal, považovaný za nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století.

Kopal byl světově uznávaný astronom, podílel se i na mapování Měsíce v NASA před misí Apolla.

Dne 2. srpna pak uběhne 160 let od data, kdy se v Pardubicích narodil baron Artur Kraus. Ve svém rodišti založil první českou, veřejnosti přístupnou hvězdárnu.

Byl velkým popularizátorem astronomie, badatelem, ale také jedním z průkopníků lyžování, cyklistických závodů či jízdy na motorce. Čeští astronomové stále patří k mezinárodní špičce. A jak jste na tom vy? Ovládáte základy astronomie?

TEST Vyzkoušejte se v našem testu>>

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy