TEST Pozemšťané, vyznáte se ve vesmíru?

Magazín Magazín
13. 4. 2014 16:41
Vyznáte se v planetách a souhvězdích? Vyzkoušejte se v našem astronomickém testu!
Foto: Thinkstock

Praha - Letos si Česká republika připomíná kulatá jubilea dvou významných českých astronomů.

Dne 4. dubna uplynulo sto let od doby, kdy se v Litomyšli narodil profesor Zdeněk Kopal, považovaný za nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století.

Kopal byl světově uznávaný astronom, podílel se i na mapování Měsíce v NASA před misí Apolla.

Dne 2. srpna pak uběhne 160 let od data, kdy se v Pardubicích narodil baron Artur Kraus. Ve svém rodišti založil první českou, veřejnosti přístupnou hvězdárnu.

Byl velkým popularizátorem astronomie, badatelem, ale také jedním z průkopníků lyžování, cyklistických závodů či jízdy na motorce. Čeští astronomové stále patří k mezinárodní špičce. A jak jste na tom vy? Ovládáte základy astronomie?

TEST Vyzkoušejte se v našem testu>>

 

Právě se děje

před 15 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy