Jak bydlí Láďa Hruška. Žije v bývalé ubytovně v Karlíně s kytkami a minimem nábytku

Jak bydlí Láďa Hruška. Žije v bývalé ubytovně v Karlíně s kytkami a minimem nábytku
Zrcadlo v chodbě opticky zvětšuje prostor a pouští do ní více světla. Po pravé straně jsou dveře na toaletu a do koupelny se sprchovým koutem. "Je tak malá, že se do ní nevejde ani pračka. Koncept téhle rezidence je takový, že máme společnou prádelnu v suterénu domu," vysvětluje veselý rodák ze středních Čech.
"O historii místa jsem zpočátku nevěděl vůbec nic, až časem jsem zjistil, že dům kdysi sloužil jako ubytovna pro umělce a herce. Dnes si tu připadám trochu jako Robinson Crusoe," říká a vysvětluje, že v opraveném domě bylo zpočátku živo, časem se z něj ale odstěhovali všichni sousedi a své byty propůjčili ke krátkodobým pronájmům přes Airbnb. "Zůstal jsem tu osamocen, ale nevadí mi to. Užívám si ducha a energii domu, když tu tedy zrovna jsem," dodává.
"Dávám jim minimální péči. Tím, že mají své vlastní mikroklima, nemusím je ani moc zalévat, ale samozřejmě je přihnojuji," říká.
Když má chuť a čas, jde si zacvičit do suterénu domu, kde je kromě už zmíněné prádelny také recepce a menší fitness.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 3. 2023 6:00
Televizní reportér Ladislav Hruška je doma tam, kde je jeho francouzský buldoček. Do rodného domu se zahradou v Městci Králové utíká, kdykoli má volno. Kvůli dlouhým směnám v televizi ale většinu týdne musí trávit ve svém bytě v pražském Karlíně. Deset let ho využívá jako útočiště i občasné televizní studio. "Tady vznikly všechny ty legendy a perly," říká autor reportáže o padajícím chlebu.

Hruškův byt se nachází v budově z 60. let minulého století a je součástí experimentálního sídliště Invalidovna. Zchátralou ubytovnu developer před časem proměnil na rezidenci s malometrážními byty. Českého kuchtíka tehdy nadchla nejen jejich velikost, ale i poloha nedaleko zastávky hromadné dopravy. 

"Vybíral jsem bydlení čistě účelově tak, abych to měl kousek do práce. O historii domu jsem nevěděl vůbec nic, až časem jsem zjistil, že tu kdysi bydleli umělci a herci jako Zázvorková nebo Brodský. Dnes si tu připadám trochu jako Robinson Crusoe," říká.

V opraveném domě bylo podle Hrušky zpočátku živo, časem se z něj ale odstěhovali všichni sousedi a své byty propůjčili ke krátkodobým pronájmům přes Airbnb. "Zůstal jsem tu osamocen, ale nevadí mi to. Užívám si ducha a energii domu, když tu tedy zrovna jsem," dodává rodák ze středních Čech.

Interiér tvoří menší ložnice, společenský prostor a oddělená kuchyň s jídelním stolem. Domácnost je vybavená poskrovnu, ale prakticky. "Nechci mít byt příliš vybavený, protože nesnáším úklid a mít hodně nábytku přináší provozní komplikace. Nastěhoval jsem se sem už v době, kdy tu byly jen holé stěny. První noc jsem spal jen na svršcích oblečení, které jsem si vyskládal na zem," vzpomíná Hruška a dodává: "I po deseti letech jsou tu dráty ze zdi, na nichž má být světlo, ale není, protože ho tam prostě nepotřebuji."

Jestli má autor televizního pořadu Vychytávky Ládi Hrušky pro něco slabost, jsou to dary od fanoušků a pokojové rostliny, které si časem vytvořily vlastní mikroklima a rozlezly se všude tam, kam jen mohly. Miluje i svou malou kuchyň, která pro něj byla zdrojem inspirace pro reportáže i tipy na recepty z levných surovin.

Podívejte se, jak bydlí Láďa Hruška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy