Jak bydlí Láďa Hruška. Žije v bývalé ubytovně v Karlíně s kytkami a minimem nábytku

Jak bydlí Láďa Hruška. Žije v bývalé ubytovně v Karlíně s kytkami a minimem nábytku
Zrcadlo v chodbě opticky zvětšuje prostor a pouští do ní více světla. Po pravé straně jsou dveře na toaletu a do koupelny se sprchovým koutem. "Je tak malá, že se do ní nevejde ani pračka. Koncept téhle rezidence je takový, že máme společnou prádelnu v suterénu domu," vysvětluje veselý rodák ze středních Čech.
"O historii místa jsem zpočátku nevěděl vůbec nic, až časem jsem zjistil, že dům kdysi sloužil jako ubytovna pro umělce a herce. Dnes si tu připadám trochu jako Robinson Crusoe," říká a vysvětluje, že v opraveném domě bylo zpočátku živo, časem se z něj ale odstěhovali všichni sousedi a své byty propůjčili ke krátkodobým pronájmům přes Airbnb. "Zůstal jsem tu osamocen, ale nevadí mi to. Užívám si ducha a energii domu, když tu tedy zrovna jsem," dodává.
"Dávám jim minimální péči. Tím, že mají své vlastní mikroklima, nemusím je ani moc zalévat, ale samozřejmě je přihnojuji," říká.
Když má chuť a čas, jde si zacvičit do suterénu domu, kde je kromě už zmíněné prádelny také recepce a menší fitness.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 3. 2023 6:00
Televizní reportér Ladislav Hruška je doma tam, kde je jeho francouzský buldoček. Do rodného domu se zahradou v Městci Králové utíká, kdykoli má volno. Kvůli dlouhým směnám v televizi ale většinu týdne musí trávit ve svém bytě v pražském Karlíně. Deset let ho využívá jako útočiště i občasné televizní studio. "Tady vznikly všechny ty legendy a perly," říká autor reportáže o padajícím chlebu.

Hruškův byt se nachází v budově z 60. let minulého století a je součástí experimentálního sídliště Invalidovna. Zchátralou ubytovnu developer před časem proměnil na rezidenci s malometrážními byty. Českého kuchtíka tehdy nadchla nejen jejich velikost, ale i poloha nedaleko zastávky hromadné dopravy. 

"Vybíral jsem bydlení čistě účelově tak, abych to měl kousek do práce. O historii domu jsem nevěděl vůbec nic, až časem jsem zjistil, že tu kdysi bydleli umělci a herci jako Zázvorková nebo Brodský. Dnes si tu připadám trochu jako Robinson Crusoe," říká.

V opraveném domě bylo podle Hrušky zpočátku živo, časem se z něj ale odstěhovali všichni sousedi a své byty propůjčili ke krátkodobým pronájmům přes Airbnb. "Zůstal jsem tu osamocen, ale nevadí mi to. Užívám si ducha a energii domu, když tu tedy zrovna jsem," dodává rodák ze středních Čech.

Interiér tvoří menší ložnice, společenský prostor a oddělená kuchyň s jídelním stolem. Domácnost je vybavená poskrovnu, ale prakticky. "Nechci mít byt příliš vybavený, protože nesnáším úklid a mít hodně nábytku přináší provozní komplikace. Nastěhoval jsem se sem už v době, kdy tu byly jen holé stěny. První noc jsem spal jen na svršcích oblečení, které jsem si vyskládal na zem," vzpomíná Hruška a dodává: "I po deseti letech jsou tu dráty ze zdi, na nichž má být světlo, ale není, protože ho tam prostě nepotřebuji."

Jestli má autor televizního pořadu Vychytávky Ládi Hrušky pro něco slabost, jsou to dary od fanoušků a pokojové rostliny, které si časem vytvořily vlastní mikroklima a rozlezly se všude tam, kam jen mohly. Miluje i svou malou kuchyň, která pro něj byla zdrojem inspirace pro reportáže i tipy na recepty z levných surovin.

Podívejte se, jak bydlí Láďa Hruška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy