Fotky: Kino Světozor žije filmem mimo kinosály. David Lynch tu inspiroval i záchody

Podívejte se na nápaditý design foyeru a dámských záchodů, který navozuje atmosféru Lynchových i Kubrickových filmů.
Kino Světozor, které se nachází ve stejnojmenné pasáži paláce Ligna, prošlo během uplynulých 15 let hned třemi rekonstrukcemi. Ta největší se uskutečnila v letech 2007-2008 a zásadně změnila charakter starého kina.
Z mysteriózního prostředí je to jen pár kroků do hotelu Overlook ve Spojených státech. Právě tam se natáčely hororové scény filmu Shining (1980).
Pro skalní diváky už dobře známý bar, který svou jednoduchostí nechává vyniknout foyeru a také plakátům, které září na černých zdích. Světelné popisky nad barem jsou z filmu Alois Nebel.
Během rekonstrukce v letech 2007-2008 opravili architekti také záchody. Divák se díky neotřelému designu může vžít do role konkrétní filmové postavy. "Chtěli jsme to nechat tajemné, aby lidé sami uhodli, v jaké jsou scéně," říká architektka Marcela Steinbachová.
Foto: Andrea Thiel Lhotáková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 7. 2019 12:32
Pražský Světozor letos slaví 15 let své novodobé existence. Prvorepublikový biograf, který je součástí bývalého paláce České banky ve Vodičkově ulici, je jedním z těch, které přežily nástup moderních multiplexů. Filmová produkce se udržela díky alternativnímu programu a také nevšední rekonstrukci, která interiér oživila scénami z kultovních filmů. Podívejte se na nápaditý design foyeru a dámských záchodů, který navozuje atmosféru Lynchových i Kubrickových filmů.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy