Disneyland pro věřící. Z Lurd se stala továrna na zázraky

Disneyland pro věřící. Z Lurd se stala továrna na zázraky
Dne 11. února 1858 se měla čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové v jeskyni Massabielle poblíž městečka Lurdy zjevit "dáma v bílém oděvu, modrém plášti a se žlutými růžemi u nohou".
Během pěti měsíců se tato žena, která se později představila jako Panna Maria, počatá bez poskvrny (Immaculata), zjevila Bernadettě ještě sedmnáctkrát. Dívku vyzvala, aby u jeskyně nechala postavit kostel. Při jednom ze zjevení měla Panna Marie údajně Bernadettě milým hlasem sdělit: "Jsem neposkvrněné početí".
Dne 25. února 1858 měla dívce ukázat, kde najde zapomenutý léčivý pramen. Ten prý stále sílil, a když jeden slepý člověk po omytí tamní vodou opět uviděl, začalo díky tomuto zázraku přicházet do Lurd mnoho lidí.
Bernadette se později stala řeholnicí. Celý život však měla slabé zdraví, zemřela ve věku 35 let. Díky jejím viděním se z Lurd stalo jedno z nejvýznamnějších poutních míst na světě.
Foto: Thinkstock
Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
11. 2. 2014 10:00
Poutní Lurdy ročně navštíví přes šest milionů věřících. Doufají v zázrak a uzdraví se. Jiní sem směřují za uzdravením duše, za smířením a cestou k pokání.

Lurdy (Francie) - V jeskyni Massabielle poblíž městečka Lurdy v podhůří Pyrenejí se 11. února 1858 (a poté ještě sedmnáctkrát) údajně zjevila čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové "dáma v bílém oděvu, modrém plášti a se žlutými růžemi u nohou".

Do Lurd ročně přijíždí zhruba šest milionů návštěvníků, kteří chtějí zejména vidět jeskyni, v níž po zjevení Panny Marie vytryskl pramen. Jeho voda podle mínění mnohých má léčivé účinky a někteří věří, že dokáže i zázraky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy