Disneyland pro věřící. Z Lurd se stala továrna na zázraky

Disneyland pro věřící. Z Lurd se stala továrna na zázraky
Dne 11. února 1858 se měla čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové v jeskyni Massabielle poblíž městečka Lurdy zjevit "dáma v bílém oděvu, modrém plášti a se žlutými růžemi u nohou".
Během pěti měsíců se tato žena, která se později představila jako Panna Maria, počatá bez poskvrny (Immaculata), zjevila Bernadettě ještě sedmnáctkrát. Dívku vyzvala, aby u jeskyně nechala postavit kostel. Při jednom ze zjevení měla Panna Marie údajně Bernadettě milým hlasem sdělit: "Jsem neposkvrněné početí".
Dne 25. února 1858 měla dívce ukázat, kde najde zapomenutý léčivý pramen. Ten prý stále sílil, a když jeden slepý člověk po omytí tamní vodou opět uviděl, začalo díky tomuto zázraku přicházet do Lurd mnoho lidí.
Bernadette se později stala řeholnicí. Celý život však měla slabé zdraví, zemřela ve věku 35 let. Díky jejím viděním se z Lurd stalo jedno z nejvýznamnějších poutních míst na světě.
Foto: Thinkstock
Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
11. 2. 2014 10:00
Poutní Lurdy ročně navštíví přes šest milionů věřících. Doufají v zázrak a uzdraví se. Jiní sem směřují za uzdravením duše, za smířením a cestou k pokání.

Lurdy (Francie) - V jeskyni Massabielle poblíž městečka Lurdy v podhůří Pyrenejí se 11. února 1858 (a poté ještě sedmnáctkrát) údajně zjevila čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové "dáma v bílém oděvu, modrém plášti a se žlutými růžemi u nohou".

Do Lurd ročně přijíždí zhruba šest milionů návštěvníků, kteří chtějí zejména vidět jeskyni, v níž po zjevení Panny Marie vytryskl pramen. Jeho voda podle mínění mnohých má léčivé účinky a někteří věří, že dokáže i zázraky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 41 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy