Krásné kostely i chátrající budovy. Signal Festival ukazuje Prahu v jiném světle

Krásné kostely i chátrající budovy. Signal Festival ukazuje Prahu v jiném světle
Kostel svaté Ludmily byl od té doby centrem pozornosti a stal se jedním z hlavních dějišť festivalu.
A takhle už vypadal Tyršův dům v ročníku před dvěma lety. Projekce R•Evolution vyprávěla příběh o lidské touze po lepší budoucnosti.
Dějištěm největší světelné projekce v historii festivalu bude Průmyslový palác, který se stal součástí programu v rámci výročí 130 let od otevření pražského Výstaviště.
A na závěr projekce ještě z jednoho oblíbeného místa festivalu, Lyčkova náměstí.
Foto: Lukáš Bíba
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 10. 2021 9:56
Po dvouleté odmlce kvůli covidu začne ve čtvrtek Signal Festival, největší přehlídka videomappingu v Česku. Umělecké projekce, které nechávají vyniknout architekturu památek i chátrajících staveb, se letos konají na 21 místech Prahy, přičemž některé budou součástí rozšířené reality.

Signal Festival ve čtvrtek večer zahájí rozsvícení kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně. Do neděle budou následovat pravidelné projekce na 15 místech v pražských ulicích, dalších šest pak v simulovaném prostředí. 

Projekce jsou situované převážně v Karlíně a na Starém Městě, poprvé se ale mají odehrávat také v Holešovicích, konkrétně v areálu Výstaviště, kde světelné kulisy ozáří interiér Průmyslového paláce. Instalace od studia Onionlab zpracovává koronavirovou krizi a její dopad na lidstvo i planetu.

Festival funguje už od roku 2013, v galerii proto připomínáme, s jakými instalacemi začínal a jaké stavby byly nejčastěji středem pozornosti. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy