Zdi ze staré stodoly využili na rodinný dům. Získali za to titul Stavba roku

Zdi ze staré stodoly využili na rodinný dům. Získali za to titul Stavba roku
Pozemek Radka Leskovjana se nachází v Kojetíně nahoře na kopci. Má úchvatný výhled na Moravskoslezský kraj a na zahradě se tyčí vzrostlé stromy.
Bývalá stodola z 19. století stála jen kousek od vyhlídky. To, co z ní zbylo, vypadalo před rekonstrukcí jako pískovcové probořené zdi.
Výhled do vnitřní zahrady je i z chodby, která vede do jednotlivých pokojů.
... ložnice i koupelnu.
Foto: Studio Toast
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 10. 2020 18:25
Designér Radek Leskovjan koupil před lety pozemek v obci Kojetín u Nového Jičína. Na kopci s krásným výhledem nebylo nic až na pískovcové stěny z původního hospodářského stavení. Ve spolupráci s architektem Kamilem Mrvou na pozemku postavili studio UAX! a o deset let později ho rozšířili o betonovou část, která novostavbu propojuje s pozůstatkem stodoly. Podívejte se, jak vypadá Stavba roku.

Kromě ocenění Stavba roku 2020, kterou letos získalo celkem osm domů, má dům titul Stavba Moravskoslezského kraje 2019 a je držitelem čestného uznání v soutěži Zahrada roku 2020, kterou každoročně vyhlašuje Svaz zakládání a údržby zeleně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy