Spartakiáda utopená v bahně. Slavné Lhotákovy snímky, které okouzlily svět

Spartakiáda utopená v bahně. Slavné Lhotákovy snímky, které okouzlily svět
Jsou to bezmála dvě desítky snímků, vzniklé v průběhu několika málo minut.
"Za to, že jsem pak Spartakiádu poslal i na World Press Photo, může pan Skála ze Stadionu," říká Zdeněk Lhoták.
Záběry, které tehdy pořídil, se zapsaly do dějin československé fotografie.
Když Lhoták snímky poprvé vystavil (ještě za bývalého režimu) reakce mu  udělaly radost.
Foto: Zdeněk Lhoták
Tomáš Vocelka Dan Poláček Tomáš Vocelka, Dan Poláček
Aktualizováno 11. 4. 2021 14:30
Během vystoupení vojáků na oblastním kole Československé spartakiády 1985 začalo pršet a těla pomazaná blátem se postupně měnila v absurdní sochy. Série fotografií Zdeňka Lhotáka z této akce se už dávno stala legendární u nás i ve světě - a nejen proto, že za ni dostal cenu na World Press Photo. Slavné snímky teď poprvé vyšly v samostatné knižní podobě. Pojďte se podívat na ukázky.

Jsou to bezmála dvě desítky fotografií, vzniklé v průběhu několika málo minut. Jde o oslavu sportu a heroického výkonu? Nebo je to memento, zachycující, jak režim manipuloval s člověkem? Tyto otázky se objevovaly už v době, kdy slavné fotografie vznikly.

Sám Zdeněk Lhoták vysvětluje vznik souboru takto: "To se tak někdy přihodí. Máte v hlavě vysněný obrázek, studujete FAMU a jste fotograf sporťák. Ten obrázek má jen mlhavé obrysy a konkrétní je jen pocit a emoce z něj vyzařující. Usadil se v mé hlavě po zhlédnutí pár fotografií ze Strahova (jméno autora mi vypadlo z hlavy). Na fotkách jsou vojáčci v bílých trenkách, špinaví od písku a v jejich výrazech lze těžko najít nadšení."

Když tehdy Lhoták začal fotit na obvodní Spartakiádě v Praze 5 na Cibulkách, měl v hlavě právě jen tu mlhavou představu, jak by měl výsledek vypadat. Pak ovšem  přišel vytrvalý déšť, který z travnatého stadionu vytvořil mělký bazén plný černého bláta. "Ten silný pocit, že to je to pravé, na co jsem čekal, si dodnes vybavuji," vzpomíná v knize, která vyšla v nakladatelství PositiF.

Když snímky ze Spartakiády poprvé vystavil v Galerii Karlovka v Praze, reakce lidí mu udělaly radost. Zápisy v návštěvní knize "to není propagace, ale antipropaganda Spartakiády", nebo "Takhle nevypadají naši hrdinní vojáci ale spíše Zelené barety ve Vietnamu" vnímal jako maximální pochvalu.

"Za to, že jsem pak Spartakiádu poslal i na World Press Photo, může pan Skála ze Stadionu. Tak mu tam nahoru dodatečně děkuji, že mi dodal odvahy k tomuto kroku a pomohl mi tak v roce 1986 k druhému místu v kategorii sportovní seriál," říká Zdeněk Lhoták.

Kniha o 44 stranách, kterou připravilo nakladatelství PositiF je k dispozici v limitované sérii 400 kusů. Každý výtisk je v pouzdře, číslovaný a podepsaný autorem. Více o knize Zdeněk Lhoták - Spartakiáda najdete na stránkách nakladatelství PositiF.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy