Špaček: Roušky si v restauraci sundávají nejdřív dámy. Barevně je slaďte s šaty

Projděte si praktické tipy, jak se v době koronaviru chovat v restauracích a neporušit přitom pravidla společenské etikety.
Při příchodu do restaurace má podle Ladislava Špačka obsluha hosta nechat, aby si sám vybral, jestli chce pomoct z kabátu, nebo si ho svlékne sám. "Úkolem personálu je nově dbát nejen o pohodu, ale také o bezpečí hostů. O tom, jak blízko se může obsluha přiblížit, v současné situaci rozhoduje sám host," tvrdí popularizátor společenské etikety.
Špaček také nabádá, aby hosté hned při vstupu do restaurace a následně i po opláchnutí rukou na toaletě použili připravenou dezinfekci. "Udělat základní minimum pro ochranu ostatních je ohleduplné nejen k ostatním hostům, k obsluze, která je v tomto ohledu velmi zranitelná, ale také k restauraci, která je za dodržování pravidel odpovědná," zdůrazňuje.
Dodává, že sundávání roušky není z hlediska etikety povinností. "Pokud se někdo rozhodne nechat si roušku nasazenou, je to ohleduplnost, nikoli nezdvořilost. Roušky se nosí tak, aby zakrývaly ústa i nos," vysvětluje Špaček.
Za známku dobrého vkusu Špaček považuje, když si hosté roušky barevně sladí s šaty či s kapesníčkem v saku.
Foto: Restaurace Parnas
Magazín Magazín
23. 5. 2020 17:50
Otevření restaurací po uvolnění vládních omezení mohlo přivést do rozpaků mnoho hostů i obsluhu. V luxusních podnicích, kde číšník běžně pomáhá hostům z kabátu nebo jim prezentuje vybranou lahev vína, totiž nebylo jasné, jak skloubit společenskou etiketu a hygienická opatření. Popularizátor dobrého vychování Ladislav Špaček proto spolu s restaurací Parnas vydal manuál platný pro dobu koronaviru.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rafaj odstoupí 1. prosince. Vláda schválila podmínky výběru nového předsedy ÚOHS

Vláda na pondělním zasedání odsouhlasila podmínky výběrového řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlavě státu minulý týden potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že má zájem se výběrového řízení zúčastnit.

Ve výběrové komisi budou podle materiálů, které dnes předložil kabinetu jeho předseda, místopředsedkyně vládního Výboru pro personální nominace Yvona Charouzdová, ředitel Odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler a státní tajemník ministerstva vnitra Josef Postránecký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy