"Říkali nám, že jsme blázni." Na Vysočině koupili lesní chatu, mají v ní ubytování

"Říkali nám, že jsme blázni." Na Vysočině koupili lesní chatu, mají v ní ubytování
Filip se kamarády nedal odradit, sehnal peníze a chatu koupil. Prodej se v okolí obce rychle rozkřikl a do Havlíčkova Brodu začínaly chodit nabídky od různých investorů, kteří od rodiny chtěli nemovitost odkoupit, protože s předchozím majitelem se nedohodli. "Byla jsem tehdy na vážkách, zda to neprodat. Otěhotněla jsem, a protože sami žijeme v rekreačním objektu, říkala jsem si, že bychom si za ty peníze zvelebili náš domov. Filip si ale nedokázal představit, že by místo vlastnil někdo jiný," říká Simona, které se během výstavby narodila dcera Valentýna.
Filip a Simona si už na začátku jasně řekli, že budují bydlení se vším všudy.
... a sauna s výhledem na vzdálenou železniční trať, lesy a louky.
Nad řekou Sázavou ve vesnici Chlístov u Okrouhlice stávala zanedbaná lesní chatka, která shlížela na malebný kraj Vysočiny. Před pár lety ji objevili dobrodruzi z Havlíčkova Brodu, koupili ji a společnými silami proměnili na ubytování se saunou a venkovní horkou lázní.
Foto: Aktuálně.cz/Skalní chata Valentýna
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 1. 2023 9:54
Filip a Simona si nedaleko Havlíčkova Brodu vyhlédli starou lesní chatu na skále, koupili ji a proměnili na víkendové bydlení s výhledem do malebného kraje Vysočiny. Cesta ke splnění jejich snu byla ale náročná. Bojovali se skalnatým terénem, drahým materiálem i vysokou cenou, kterou si za nemovitost řekl původní majitel.

"Lesní chatky si před třemi lety všiml Filip, když okolo ní jezdil na pracovní schůzky. Začal se pídit po tom, komu patří, vypadala zanedbaně a opuštěně. Zjistil, že její majitel do ní příliš často nejezdí, a vyjednal s ním prodej," vzpomíná Simona na začátky vzniku Skalní chaty Valentýna.

První zádrhel přišel ve chvíli, kdy si vlastník řekl o poměrně vysokou částku, protože objekt prodat příliš nechtěl. "S kýmkoli jsme se o tom radili, kroutil nevěřícně hlavou a od koupi nás odrazoval. Kamarádi říkali, že jsme blázni," vypráví Simona. 

Filip se nedal odradit, sehnal peníze a chatu koupil. Prodej se v okolí obce rychle rozkřikl a do Havlíčkova Brodu začínaly chodit nabídky od různých investorů, kteří nemovitost chtěli od rodiny odkoupit, protože s předchozím majitelem se nedohodli. "Tehdy jsem váhala, zda chatu neprodat. Otěhotněla jsem, a protože sami žijeme v rekreačním objektu, říkala jsem si, že bychom si za ty peníze zvelebili náš domov. Filip si ale nedokázal představit, že by místo vlastnil někdo jiný než on," říká sympatická majitelka. 

Přestavbu si dvojice navrhovala svépomocí a jako při každé rekonstrukci narazila na řadu překážek, na něž dopředu ani nepomyslela. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy